باریک ترین هولوگرام های جهان

باریک ترین هولوگرام جهان

زمانی ما فیلم ها و نوشته های جیمز کامرون و بسیاری از نویسندگان را در زمره فیلم ها و نوشته های علمی تخیلی دسته بندی میکردیم. اما امروز هولوگرام ها با پیشرفت های بی نظیری که داشته اند به ما این موضوع را نشان میدهند که واقعیت از داستان ها چندان دور نیست. به تازگی خبر رسیده است که تیمی از محققان دانشگاه RMIT ملبورن اخیراً از باریک ترین هولوگرام جهان رونمایی کرده اند که می تواند ما را به رسیدن به جهانی که در این فیلم ها متصور شده بودیم نزدیک تر کند.


ساخت باریک ترین هولوگرام جهان

این هولوگرام که توسط تیمی متشکل از محققان استرالیایی و چینی توسعه یافته، با اندازه ای برابر با 25 نانومتر -یعنی 1000 برابر باریک تر از موی انسان- لقب «باریک ترین هولوگرام جهان» را به خود اختصاص داده است. اما جالب تر از این مقدار نانو ذره ای هولوگرام میتوان این موضوع را برشمرد که این هولوگرام باریک با چشم غیرمسلح قابل رویت است و نیازی به عینک های سه بعدی هم ندارد.

هولوگرام باریک

تکنولوژی مورد اشاره پتانسیل رندر تصاویری به اندازه نمایشگر دستگاه های مختلف را دارد و ما را یک قدم به ساخت دستگاه های الکترونیکی با پشتیبانی از هولوگرام ها نزدیک تر می کند. تنها می توان تصور کرد که با دسترسی به یک هولوگرام سه بعدی، به جای تصاویر دو بعدی رایج روی نمایشگر، چه کارهایی تازه ای می توان انجام داد و چه محتویات تازه ای می توان تماشا کرد.
مطابق با گزارشی که از این تیم جمع آروی شده است میتوان به موضوعات بسیار زیادی اشاره کرد اما ما مهمترین بخش این مصاحبه را برای شما آماده کرده ایم.


فیلم هولوگرامی باریک

تیم RMIT می گوید که نانو هولوگرام آنها، از سیستم مستقیم لیزری بهره می برد که آن را برای استفاده در ابعاد وسیع و تولیدات انبوه مناسب می سازد. در حال حاضر هدف جاه طلبانه ای که تیم محققان دنبال می کنند، کوچک کردن هرچه بیشتر پیکسل های هولوگرام و توسعه فیلمی بسیار باریک است که می تواند با قرار گرفتن در یک پنل LCD، ساخت نمایشگری هولوگرافی و سه بعدی را فراهم آورد.


باریک ترین هولوگرام سه بعدی جهان

باریک ترین هولوگرام های جهان راه را برای ورود هولوگرام هام های سه بعدی جدید هموار میکنند.یک تیم تحقیقاتی چینی-استرالیایی، باریک ترین هولوگرام جهان را ساخته است و راه را برای انضمام هولوگرام های سه بعدی به دستگاه های الکترونیکی که همه روزه مورد استفاده قرار میگیرند، مانند تلفن های همراه هوشمند، کامپیوتر ها و تلوزیون ها هموار کردند. هولوگرام های سه بعدی نمونه های عمده ای از خیالات علمی، از جنگ ستارگان تا اواتار هستند. اما این چالش برای دانشمندانی که که سعی دارند ان ها را به واقعیت بازگردانند موجب پیشرفت هولوگرام هایی است که به حد کافی باریک هستند تا با دستگاه های الکترونیکی مدرن کار کنند.

هولوگرام باریک سه بعدی

طراحی هولوگرام باریک تر از مو

اکنون یک تیم پیشگام به رهبری آر-ام-آی-تی، پروفسور مجزای دانشگاه، مین گونانو هولوگرام هایی را طراحی کرده است که ساخت آن ها آسان است و میتوانند بدون چشمی های سه بعدی دیده شوند و هزار برابر باریک تر موی انسان هستند.


هولوگرام های نانو باریک

گو میگوید: هولوگرام ساخته ی کامپیوترها برای دستگاه های الکترونیکی بسیار بزرگ هستند. اما هولوگرام های باریک بر مانع اندازه فائق امده اند. هولوگرام های نانوی ما، با استفاده ی سریع و آسان از سیستم نوشتاری لیزری ساخته میشوند که طرح ما را برای استفاده به مقیاس بالا و تولیدات انبوه مناسب میسازد.

هولوگرام سه بعدی گوشی

نمایش اطلاعات گوشی توسط هولوگرام سه بعدی

انضمام هولوگرافی به دستگاه هایی که هر روزه مورد استفاده قرار میگیرند اندازه ی صفحه را موضوعی بی اهمیت میکند. یک هولوگرام سه بعدی میتواند انبوهی از اطلاعاتی را که در یک تلفن همراه به درستی دیده یا استفاده نمیشود را نشان دهد.
از تشخیصات پزشکی گرفته تا آموزش، ذخیره ی اطلاعات، امنیت و دفاع کامپوتری، هولوگرافی سه بعدی ظرفیت انتقال مجموعه ای از تولیدات را داشته و تحقیقات این پیشرفت را یک قدم قطعی تر میکند. ظرفیت انضمام هولوگرافی به دستگاه های الکترونیکی اندازه ی تصویر را بی اهمیت میکند.


باریک ترین طول موج هولوگرام

هولوگرام  قراردادی با نور تنظیم می شوند تا خیالی از عمق سه بعدی را ایجاد کنند. برای ایجاد تغییر جهت کافی، هولوگرام ها نیاز دارند تا در حالت باریک ترین طول موج های عینی باشند. ار-ام-آی-تی، که با موسسه ی تکنولوژی بیجینگ کار میکند این محدوده ی باریک هولوگرافیک را با یک هولوگرام 25 نانومتری، بر اساس محتوای توپولوژی عایق شکسته است. نمونه های کوچک نمایه ی انکساری را در لایه ی سطحی پایین نگه میدارد اما نمایه ی انکساری در نمونه های حجیم بسیار بالاتر است.

هولوگرافی

ساخت تصاویر هولوگرافی

فیلم های باریک با عایق توپولوژی به عنوان یک حفره ی طبیعی و عینی تشدید شده عمل میکنند که میتوانند تغییر جهت برای تصاویر هولوگرافی را افزایش دهند. دکتر زن گیج یو، که دفتر را سرپرستی می نمود. افزود: مرحله ی بعدی این تحقیقات، بسط یک فیلم باریک و محکم است که میتواند در صفحه ی ای-سی-دی پردازش شود تا نمایش سه بعدی هولوگرافی را ناتوان کند.


کوچک سازی نانو هولوگرام

این کار شامل کوچک سازی نانوهولوگرام های کوچک و تا سقف ده برابر کوچک تر کردن آنها است. اما فراسوی آن ما در تلاش برای ساخت فیلم های باریک قابل ارتجاع و انعطاف پذیری هستیم که میتوانند در تمام سطوح استفاده شوند و افق های تازه ای را روبه کاربردهای هولوگرافی باز کنند. این تحقیق در مجله ی ارتباطات اجتماعی منتشر شده است.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1