نظریه دانشمندان ژاپنی در مورد هولوگرام ها

فناوری هولوگرامی

نظریه هولوگرام دانشمندان ژاپنی

با استفاده از قدرت حرکت امواج کوچک در دریایی از الکترون , فیزیکدانان ژاپنی نظریه هولوگرام جدیدی را برای طراحی هولوگرام ایجاد کرده اند که زمانی که شی درحال حرکت است  ,رنگش تغییر نکند . طبق گفته ی ساتوشی کاواتا , فیزیکدان بصری از دانشگاه اساکای ژاپن , در یک هولوگرام معمولی به هنگام تغییر زاویه شئ , رنگ آن شئ نیز تغییر میکند . طراحی نظریه هولوگرام که ما طراحی کردیم از هر گوشه و زاویه رنگی طبیعی را نمایش میدهد .

نظریه هولوگرام دانشمندان ژاپنی

پرتو های موج های نور فعال – نظریه هولوگرام

این دستگاه محققان , ازپرتو های موج های نور فعال در الکترون های آزاد استفاده میکند که به هیچ انمی متصل نیستند و بر روی سطح فلز قرار میگیرند . این پدیده که پلاسما های سطحی نام دارند برای از بین بردن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرند و پردازنده های کامپیوتری فوق سریع را تولید  میکنند . آنها همچنین در پنجره های شیشه ای رنگارنگ قرون وسطی نشان داده میشوند , جایی که پلاسمون های فلک های طلا در شیشه به حالت تعلیق درآمده و پنجره را تغییر می دهند .

نظریه کاواتا

کاواتا میگوید که پلاسما همیشه نور رنگی را منتشر میکند , اما معمولا تنها در چند نانومتر از سطح فلز دیده میشود .اما اگر نور از یک سطح ناصاف  سرگردان شود , میتواند به اندازه کافی از فلز به سمت چشم غیر مسطح دیده شود . در مقاله ای که در هشتم آوریل پیرامون علم منتشر شد , کاواتا و هم کارانش توضیح میدهند که چگونه  از پلاسمون های سطحی برای بازسازی یک هولوگرام کامل و واضح استفاده میکنند . اولا , محققان برای ثبت رکورد ازلیزر های قرمز ,سبز و آبی استفاده کردند تا نور را از یک جسم ( به عنوان مثال یک سیب ) بر روی یک ورقه ی نازک از مواد حساس به نوری به نام ریز رنگ پخش میشود و از آنجا به یک لوح شیشه ای میپیوندد .

پلاسمون در نظریه هولوگرام

پس از عکس برداری , یک ورقه ی ریخته گری از نقره را با یک لایه سیلیکون دی اکسید بالای آن قرار دادند . به گفته ی محققان دی اکسید سیلیکون به هدایت امواج نور هولوگرافی در جهت درست کمک میکند . مجموع این مجموعه 230 نانومتر بود . کاواتا توضیح داد که یک لامپ هالوژن که در پشت صفحه قرار دارد , بسته به پلاسما های مختلف  و بسته به زاویه ی نور ورودی تحریک میشود . هر پلاسمون طول موج خاص یا رنگی از نور را منتشر میکند .

( بنابراین حتی اگر شما نور سفید دریافت کنید ,فقط یک رنگ توسط پلاسمون انتخاب شده است ) نور منتشر شده از پلاسما , نظریه هولوگرام را به عنوان یک تصویر مجازی که در بالای صفحه قرار دارد , بازسازی میکند . کاواتا ادعا میکند که این دستگاه  برای بهره در برنامه های روزمره آماده نیست . او که بیشتر به فیزیک علاقه مند است گفته : ( کسی گمان نمیکرد که پلاسمون برای برنامه ها کاربردی داشته باشد , بنابراین آن برای من سرگرم کننده بود . من تنها میخواستم نشان دهم که انجام این کار دور از انتظار نیست اما من امیدوارم که مردم به فکر استفاده از این تکنولوژی برای صفحه نمایش های سه بعدی بزرگتر مانند تلوزیون باشند . )

دیگر محققان شک دارند که این دستگاه بتواند تصویر را در صفحه نمایش بزرگتر قرار دهد . در حال حاظر این تصاویر بسیار کوچک اند , تنها دو تا سه سانتی متر هستند . ناصر پژگمباریان ,فیزیکدان دانشگاه آریزونا گفت که این مسائل موجب کاهش احتمال آینده تجاری این فناوری میشود . گروهی که هولوگرافی سه بعدی را ساخته است میتواند در زمان واقعی آن را به روز کند .

نظریه هولوگرام مایکل بو

مایکل بو از آزمایشگاه Media MIT  که گروه تحقیقاتی اش اوایل سال جاری یک ویدیوی هولوگرافی قابل ارتقاء 3روزه را عرضه کرد است  گفته که این اولین دستگاه هولوگرافی سه بعدی نیست . او گفت فیزیک دراین زمینه بسیار جالب است . به نظر میرسد که اگر این تکنیک بتواند مزایای کارآیی نور و زاویه دید برای طراحی هولوگرام تولید شده را ارائه کند ,  میتواند تولید انبوه  هولوگرام های خود را ازران کند . در حال حاظر طراحی هولوگرام های پلاسمونی به نظر نمی آیند که جهان را تغیر دهند _اما آنها قطعا زیبا هستند .

گروهی از محققان در ژاپن،هولوگرامی ساخته اند که افراد میتوانند آن را لمس و احساس کنند. نظریه هولوگرام به شکل پری های کوچک آبی رنگ درآمده و با کمک تکنولوژی یک کوادریلیوم ثانیه ای ساخته شده اند.

محققانی از پنج دانشکده ی ژاپنی مختلف در این پروژه همکاری داشته اند و به آن عنوان نور پریایی را داده اند.این پروژه جهت بهبود نظریه هولوگرام های سه بعدی ساخته شده است.ساخت هولوگرام هایی که قادر به پاسخگویی به لامسه ی افراد میباشند،اساسا به فرد،اجازه میدهند تا هولوگرام را دستکاری کنند.

تکنولوژی هولوگرام لمسی

تکنولوژی هولوگرام های لمسی پیش تر وجود داشته است اماپرتوهای لیزری استفاده شده اند تا نظریه هولوگرام هایی بسازند که به پوست افراد حرارت میدهند و این امر از دسترسی تجاری به آن جلوگیری میکند.هرچند که تیم محققان ژاپنی سیستمی را تکمیل نموده اند که به نبض لیزری در فرکانس بالا حرارت میدهد و لیزر یک کوادریلیوم ثانیه ای نامیده میشود.

تکنولوژی این لیزرها جهش هایی از نور را ایجاد میکنند که در یک میلیونم و یک میلیاردم ثانیه عمل میکنند.در نتیجه لیزر،حرکات لیزری ایجاد میکند که به لامسه،زمانی که منقطع باشد،پاسخ میدهد.بنابراین تصاویر مورد نظر میتوانند با لیزر ایجاد شوند،و افراد میتوانند هر آنچه را که با لیزر کشیده اند را حس کنند،حتی با اینکه آن ها عناصری بی جان هستند.

تکنولوژی هولوگرام لمسی

تکنولوژی هولوگرام

این تکنولوژی به زودی عناصری مورد استفاده در رشته ی اتصالات هولوگرافی خواهد داشت.برای مثال ممکن است یک کیبورد کامپیوتری که از نور ساخته شده را ایجاد کنند،که به اعضای داخلی شخص ساطع میگردد.یا در عوض ابزار مفید و قابل حمل دیگری ساخته شود.یک قدم پیشتر برویم،ممکن است روزی در طول یک تماس تصویری بتوانید طرف مقابلتان را یا حتی در طول انجام یک بازی مجازی واقعی بخش های مختلف بازی را حس و لمس کنید.دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1