نظریه دانشمندان ژاپنی در مورد هولوگرام ها

فناوری هولوگرامی

با استفاده از قدرت حرکت امواج کوچک در دریایی از الکترون، فیزیکدانان ژاپنی نظریه هولوگرام جدیدی را برای طراحی هولوگرام ایجاد کرده اند که زمانی که شی درحال حرکت است، رنگش تغییر نکند. طبق گفته ی ساتوشی کاواتا، فیزیکدان بصری از دانشگاه اساکای ژاپن، در یک هولوگرام معمولی به هنگام تغییر زاویه شئ، رنگ آن شئ نیز تغییر می کند. طراحی نظریه هولوگرام که ما طراحی کردیم از هر گوشه و زاویه رنگی طبیعی را نمایش می دهد.

نظریه هولوگرام دانشمندان ژاپنی

نظریه پرتوهای موج های نور فعال

این دستگاه محققان، ازپرتو های موج های نور فعال در الکترون های آزاد استفاده می کند که به هیچ اتمی متصل نیستند و بر روی سطح فلز قرار می گیرند. این پدیده که پلاسما های سطحی نام دارند برای از بین بردن سلول های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرند و پردازنده های کامپیوتری فوق سریع را تولید  می کنند. آنها همچنین در پنجره های شیشه ای رنگارنگ قرون وسطی نشان داده می شوند، جایی که پلاسمون های فلک های طلا در شیشه به حالت تعلیق درآمده و پنجره را تغییر می دهند.

نظریه کاواتا

کاواتا می گوید که پلاسما همیشه نور رنگی را منتشر می کند، اما معمولا تنها در چند نانومتر از سطح فلز دیده می شود. اما اگر نور از یک سطح ناصاف سرگردان شود، می تواند به اندازه کافی از فلز به سمت چشم غیر مسطح دیده شود. در مقاله ای که در هشتم آوریل پیرامون علم منتشر شد، کاواتا و هم کارانش توضیح می دهند که چگونه  از پلاسمون های سطحی برای بازسازی یک هولوگرام کامل و واضح استفاده می کنند. اولا، محققان برای ثبت رکورد ازلیزرهای قرمز، سبز و آبی استفاده کردند تا نور را از یک جسم ( به عنوان مثال یک سیب ) بر روی یک ورقه ی نازک از مواد حساس به نوری به نام ریز رنگ پخش می شود و از آنجا به یک لوح شیشه ای می پیوندد.

نظریه کاواتا درباره هولوگرام

پلاسمون در نظریه هولوگرام

پس از عکس برداری، یک ورقه ی ریخته گری از نقره را با یک لایه سیلیکون دی اکسید بالای آن قرار دادند. به گفته ی محققان دی اکسید سیلیکون به هدایت امواج نور هولوگرافی در جهت درست کمک می کند. مجموع این مجموعه 230 نانومتر بود. کاواتا توضیح داد که یک لامپ هالوژن که در پشت صفحه قرار دارد، بسته به پلاسما های مختلف و بسته به زاویه ی نور ورودی تحریک می شود. هر پلاسمون طول موج خاص یا رنگی از نور را منتشر می کند.

( بنابراین حتی اگر شما نور سفید دریافت کنید، فقط یک رنگ توسط پلاسمون انتخاب شده است) نور منتشر شده از پلاسما، نظریه هولوگرام را به عنوان یک تصویر مجازی که در بالای صفحه قرار دارد، بازسازی می کند. کاواتا ادعا می کند که این دستگاه  برای بهره در برنامه های روزمره آماده نیست. او که بیشتر به فیزیک علاقه مند است گفته: ( کسی گمان نمیکرد که پلاسمون برای برنامه ها کاربردی داشته باشد، بنابراین آن برای من سرگرم کننده بود. من تنها میخواستم نشان دهم که انجام این کار دور از انتظار نیست اما من امیدوارم که مردم به فکر استفاده از این تکنولوژی برای صفحه نمایش های سه بعدی بزرگتر مانند تلوزیون باشند.)

دیگر محققان شک دارند که این دستگاه بتواند تصویر را در صفحه نمایش بزرگتر قرار دهد. در حال حاظر این تصاویر بسیار کوچک اند، تنها دو تا سه سانتی متر هستند. ناصر پژگمباریان، فیزیکدان دانشگاه آریزونا گفت که این مسائل موجب کاهش احتمال آینده تجاری این فناوری می شود. گروهی که هولوگرافی سه بعدی را ساخته است می تواند در زمان واقعی آن را به روز کند.


نظریه هولوگرام مایکل بو

مایکل بو از آزمایشگاه Media MIT  که گروه تحقیقاتی اش یک ویدیوی هولوگرافی قابل ارتقاء 3روزه را عرضه کرد است  گفته که این اولین دستگاه هولوگرافی سه بعدی نیست. او گفت فیزیک دراین زمینه بسیار جالب است. به نظر می رسد که اگر این تکنیک بتواند مزایای کارآیی نور و زاویه دید برای طراحی هولوگرام تولید شده را ارائه کند، می تواند تولید انبوه هولوگرام های خود را ارزان کند. در حال حاظر طراحی هولوگرام های پلاسمونی به نظر نمی آیند که جهان را تغیر دهند، اما آنها قطعا زیبا هستند.

گروهی از محققان در ژاپن، هولوگرامی ساخته اند که افراد می توانند آن را لمس و احساس کنند. نظریه هولوگرام به شکل پری های کوچک آبی رنگ درآمده و با کمک تکنولوژی یک کوادریلیوم ثانیه ای ساخته شده اند. محققانی از پنج دانشکده ی ژاپنی مختلف در این پروژه همکاری داشته اند و به آن عنوان نور “پریایی” را داده اند. این پروژه جهت بهبود نظریه هولوگرام های سه بعدی ساخته شده است. ساخت هولوگرام هایی که قادر به پاسخگویی به لامسه ی افراد می باشند، اساسا به فرد، اجازه می دهند تا هولوگرام را دستکاری کنند.


تکنولوژی هولوگرام لمسی

تکنولوژی هولوگرام های لمسی پیش تر وجود داشته است اما پرتوهای لیزری استفاده شده اند تا نظریه هولوگرام هایی بسازند که به پوست افراد حرارت می دهند و این امر از دسترسی تجاری به آن جلوگیری می کند. هرچند که تیم محققان ژاپنی سیستمی را تکمیل نموده اند که به نبض لیزری در فرکانس بالا حرارت می دهد و لیزر یک کوادریلیوم ثانیه ای نامیده می شود.

تکنولوژی این لیزرها جهش هایی از نور را ایجاد می کنند که در یک میلیونم و یک میلیاردم ثانیه عمل می کنند. در نتیجه لیزر، حرکات لیزری ایجاد می کند که به لامسه، زمانی که منقطع باشد، پاسخ می دهد. بنابراین تصاویر مورد نظر می توانند با لیزر ایجاد شوند و افراد میتوانند هر آنچه را که با لیزر کشیده اند را حس کنند، حتی با اینکه آن ها عناصری بی جان هستند.

تکنولوژی هولوگرام لمسی

تکنولوژی هولوگرام

این تکنولوژی به زودی عناصری مورد استفاده در رشته ی اتصالات هولوگرافی خواهد داشت. برای مثال ممکن است یک کیبورد کامپیوتری که از نور ساخته شده را ایجاد کنند، که به اعضای داخلی شخص ساطع می گردد یا در عوض ابزار مفید و قابل حمل دیگری ساخته شود. یک قدم پیشتر برویم، ممکن است روزی در طول یک تماس تصویری بتوانید طرف مقابلتان را یا حتی در طول انجام یک بازی مجازی واقعی بخش های مختلف بازی را حس و لمس کنید.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1