چاپ هولوگرافی، مزیت ها و کاربردها

چاپ هولوگرافی

صنعت چاپ از دیر باز تا به امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی همگام و هم راستا بوده است (مانند: چاپ هولوگرافی) و تولیدات بسیاری را شاهد هستیم. برای مثال می توان چاپ هولوگرافی را نام برد که با علم و تکنولوژی هولوگرافی برچسب هایی تولید می شود که دارای اطلاعات کالا، سیستم سازنده و … است و دست بسیاری از کلاهبرداران را از این رو بسته است. با استفاده از چاپ هولوگرافی تولید کنندگان می توانند حفظ امنیت کالای خود را تضمین کنند. در ادامه بیشتر در مورد مزیت ها و کاربردهای چاپ هولوگرافی صحبت خواهد شد.

هولوگرافی - چاپ هولوگرافی

منظور از هولوگرافی چیست؟

حتما شما هم در مورد هولوگرافی یا دنیای هولوگرام و … کم و بیش شنیده اید ولی اطلاعات کافی در مورد اینکه چه تکنولوژی و قابلیتی است نداشته باشید. به طور کلی می توان گفت، هولوگرافی پروسه ای است که طی این فرآیند اطلاعات به صورت سه بعدی ضبط می شود و بعد با ذخیره سازی آنها امکان دیدن مجدد به صورت سه بعدی فراهم می شود. به عبارت دیگر می توان گفت در شیوه هولوگرافی اطلاعات مربوط به سه بعد موردی که مد نظر داریم، ثبت می شود. موقع بازدید مجدد همانطور که گفته شد تصویر به صورت برجسته و سه بعدی نمایش داده می شود. هولوگرافی را به واسطه اینکه تمامی وجود تصویر ثبت می شود، تمام نگاری نیز می نامند. ویژگی این تکنولوژی برای ثبت تصاویر این است که از تمامی زوایای دید شما می توانید به تصویر باز پخش شده نگاه کنید.


آشنایی با چاپ هولوگرافی

شاید شما هم با شنیدن عبارت چاپ هولوگرافی یا چاپ هولوگرافیک یا چاپ هولوگرام برایتان سوال باشد که چگونه این کار انجام می شود و آیا ما در زندگی روزمره خود از آن استفاده کرده ایم؟ باید گفت چاپ هولوگرافی چندین سال است وجود دارد و پدیده ای نیست که تا به حال ندیده باشیم. کافیست که نگاهی به کارت اعتباری یا کارت های شناسایی خود بیندازید یا بر روی بسته های سی دی و یا دی وی دی و بسیاری از کالاها را نگاه کنید. برچسب کوچک براقی که وجود دارد، برچسب هولوگرافی است که این صنعت چاپ کرده است و حاوی تمامی اطلاعات آن کالا می باشد.

افرادی که با دنیای صنعت چاپ آشنایی دارند می دانند که یکی از قابلیت ها یا به عبارتی خدماتی که این صنعت در زمینه جلوگیری از کلاهبرداری ها در تهیه و توزیع کالا کرده است استفاده از چاپ هولوگرافی یا انواع هولوگرام می باشد.

فرآیند ساخت هولوگرام به چه صورت است؟

تا به اینجا با چاپ هولوگرافی و اینکه چه چیزی است آشنا شدیم و دیدیم که در اطراف خود نمونه های بسیاری وجود دارد و به راحتی قابل دسترس می باشد و در صنعت چاپ بیشتر برای ساخت برچسب هولوگرافی یا برچسب هولوگرام​ مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه ساخت این هولوگرام ها را می توان گفت منحصر به فرد می باشد و تولید مجدد آنها سخت و پیچیده است. این برچسب های هولوگرام، توسط بازتاب نور از اشیاء ایجاد می شود و بعد این نورهای بازتاب شده از جهت های متفاوت به چشم فرد ناظر می رسد. این برچسب ها را بر روی صفحات بزرگی از جنس سیلیکون تولید می کنند. بر روی برچسب هولوگرام​ همانطور که گفته شد به این شیوه اطلاعات گسترده و زیادی را به شکل ها و اندازه های مختلف منتقل می کنند.

ساختار نوری این برچسب ها بسیار پیچیده می باشد به گونه ای که اطلاعات مربوط به عمق و ظاهر یک تصویر را بازگشایی می کنند. در کل می توان گفت برای ساخت این برچسب ها به ابزار نوری دقیق، لیزر و برخی مواد خاص نیاز است.

فرآیند ساخت هولوگرام به چه صورت است؟

با کاربردهای چاپ هولوگرافی آشنا شویم

با ورود تکنولوژی هولوگرام در صنعت، استفاده از این تکنولوژی روز به روز گسترده می شود و قابلیت های دیگری از آن به نمایش گذاشته می شود. تکنولوژی هولوگرافی به دلیل داشتن ویژگی های منحصر به فردی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در بخش های متعددی مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه شاهد نمایش صحنه های سه بعدی از این قابلیت هستیم. از جمله این ویژگی ها می توان به این موارد اشاره داشت.

از قابلیت های منحصر به فرد آن می توان به کاربرد آن در صنعت چاپ اشاره داشت که شناخته شده ترین آنها برچسب های هولوگرافی است که این برچسب ها قابلیت اینکه بتوانیم صحنه ها و رنگ ها را از چند جهت و عمق های مختلف ببینیم برای ما فراهم آورده است. بر روی این برچسب ها اطلاعات دقیق مربوط به کالا و سایر ویژگی های منحصر به فرد آن ذخیره می شود تا از جعل کردن کالا جلوگیری شود. برخی از نمونه برچسب ها وجود دارد که تصاویر هولوگرافیک در آنها مخفی شده است و باید تحت شرایط نوری خاصی آنها را مشاهده کرد. برخی دیگر به راحتی با تغییر زاویه دید ما در راستاهای مختلف نمایان می شوند.

از دیگر مواردی که در مورد استفاده از چاپ هولوگرافی می توان نام برد جنبه تزئینی آن می باشد و در صنعت مد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد مانند لاک ناخن و یا لباس هایی که از تکنولوژی هولوگرام الهام گرفته شده اند. حتی یک شرکت شکلات سازی سوئیسی از هولوگرافیک برای ایجاد طرح های سه بعدی بر روی شکلات های خود بهره جسته است. و بسیاری موارد دیگر.


چرا استفاده از چاپ هولوگرام ضروری است؟

متاسفانه پدیده جعل و ساخت نمونه تقلبی از روی کالایی این روزها به قدری زیاد شده است که نه تنها به تولید کنندگان ضربه وارد می کند بلکه مصرف کنندگان نیز ضربه می خورند. تکنولوژی هولوگرافی با قابلیت هایی که دارد برای جلوگیری از امکان جعل و کلاهبرداری به کمک تولیدکنندگان و صنعتگران آمده است. استفاده از این تکنولوژی به صورت برچسب های هولوگرام یکی از اصلی ترین و امن ترین راه های جلوگیری از سودجویی برخی افراد می باشد. زیرا همانطور که گفته شد اطلاعات دقیق کالا اعم از شماره ثبت، صاحب برند و اطلاعات دیگر که به درخواست مشتری تعیین می شود بر روی این برچسب ها منتقل می شود و تنها با استفاده از ابزار خاصی می توان آنها را مشاهده کرد.

علاوه بر حمایت از تولید کنندگان و مصرف کننده ها، استفاده از برچسب های هولوگرافی بر روی کارت های شناسایی مانند کارت ملی، پاسپورت، کارت بانکی، گواهی رانندگی و … باعث جلوگیری از تقلب و ساخت نمونه جعلی آنها می شود.


شکل های مختلف برچسب هولوگرام​

برچسب های هولوگرام را می توان به شکل ورقه ای و یا رولی تولید کرد و کیفیت آنها بسیار بالا بوده و امکان تخریب یا کندن آنها از روی کالا ممکن نمی باشد. مرسوم ترین نوع برچسب های هولوگرافی نوع امنیتی آن می باشد. این نوع نیز غیر قابل جدا شدن است و نمی توان مجدد از آنها استفاده کرد. شماره گذاری ها بر روی برچسب ها را می توان به دو طریق لیزری و جوهری انجام داد و با توجه به نوع آنها در قیمت های مختلفی عرضه می شود. نمونه هایی که نیاز به دستگاه خاصی برای خواندن اطلاعات ندارند نسبت به نوعی که باید دستگاه خاصی وجود داشته باشد گرانتر است.

شکل های مختلف برچسب هولوگرام​


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1