پنج کاربرد هولوگرام وهولوگرافی مدرن

هولوگرافی مدرن

پنج روش شگفت انگیز که هولوگرام ها در هولوگرافی مدرن و تعهد های کاربردی آن همگان را شگفت زده کرده است. نمایش پرنسس لیا درهولوگرافی مدرن استار واردرنیویورک، هامبورگ و بلژیک را به خاطر آورید. از لحاظ فنی تمامی این ها نمایش غیر واقعی هولوگرافی با جلوه های ویژه ی سینمایی درون آب و دود است یا نمونه هایی از حقه های سینمایی است که pepper ghost نامیده می شود. هولوگرام ها تجارت گسترده ای دارند. تخمین زده شده است در سال 2020 خرید و فروش و نمایش هولوگرام اصلی 5.5 دلار بیلیون است. اما این هولوگرام ها چگونه در جامعه تآثیر گذار خواهند بود؟ پنج کاربرد خارق العاده ی هولوگرام ها به شرح زیر است.


1- کاربرد هولوگرافی مدرن در نمایش نظامی

گردآوری جغرافیایی اطلاعات بخشی از راهبردهای نظامی است و تصاویر تمام بعدی هولوگرافی برای شناسایی بهتر به کار گرفته می شود. یک شرکت آمریکایی بیش از سیزده هزار نقشه ی سه بعدی هولوگرافی از فضاپیماهای جنگی برای ارتش آمریکا دریافت کرده است. این تصاویر به سربازان کمک می کند تا مناطق را به خوبی شناسایی کنند و به آموزش های نظامی کمک شایانی می کند. این شرکت تصاویر را به شکل داده های کامپیوتری پیچیده در می آورد و به شکل صفحات هولوگرافی در می آورند.

هولوگرافی مدرن

به وسیله ی این صفحات  کاربران می توانند تصاویر سه بعدی با کیفیت مناطق در صفحات سه بعدی را نگاه کنند، استفاده از این تکنولوژی بسیار آسان است و قابل حمل و نقل آسان است. این نقشه ها برای از بین بردن فاجعه کاربرد دارد. قابلیت نمایش تصاویر هولوگرافی سه بعدی دقیق از یک منطقه مزیت های استراتژیک  دارد. این تکنولوژی به جوامع بزرگتر بسط داده می شود.


2- ذخیره ی اطلاعات

امروزه حجم زیادی از داده ها تولید می شود. هرساله ظرفیت داده های دیجیتالی افزایش می یابد و مقرون به صرفه تر می شود. تمایل افراد به ذخیره ی داده ها و نگهداری در طول زندگی بسیار است. به کامپیوتر شخصی خود و حجم اطلاعات ذخیره شده اعم از عکس، داده و ویدیوهای خانوادگی بیندیشید. حال تصور کنید این حجم زیاد اطلاعات در دیسک های کامپیوتری تان تخریب شده است. تصاویر هولوگرافی مدرن به طور شگفت انگیزی واقعی به نظر می رسد زیرا طی فرآیند ثبت و ضبط تمامی اطلاعات مربوط به تصویر ثبت می گردد.

ذخیره اطلاعات

اما هولوگرام ها نیازی به ثبت اطلاعات بصری اجسام را ندارند. آن ها قابلیت ثبت داده ها و صفحات درونی آن را دارند. هولوگرام ها حجم غیر قابل تصوری از اطلاعات را ذخیره می کنند، وعلاوه بر ثبت اطلاعات 4.4 M اطلاعات در دیسک های مشابه به دی وی دی ها امنیت بالایی دارند. اگر یک هولوگرام  بصری از اطلاعات یک صفحه را بسازیم و آن را به قطعات کوچکتر تقسیم کنیم دوباره می توانیم اطلاعات را بازسازی کنیم. ذخیره ی اطلاعات هولوگرافی درجه ی اطمینانی بالاتری است.

برخلاف سی دی و دی وی دی که اطلاعات را بر روی دیسک ثبت می کنند هولوگرام ها اطلاعات را بر صفحات سه بعدی ثبت می کنند. محققان احتمال  ذخیره ی داده های هولوگرافی را برای بیش از پنجاه سال را معرفی کرده اند و در حال نزدیک شدن به سیستم های کاربردی هستند. این محاسبات براساس نور (فوتون ها ) انجام می گیرد نه الکتریسیته. ذخیره ی هولوگرافی داده ها روزی یکی از گزینه های انتخابی خواهد بود .


3- پزشکی

هولوگرافی کاربردهای بسیاری در قسمت پزشکی دارد. برای مطالعه پرونده های داده ای بیماران در حین آموزش به پرستاران و جراحان از هولوگرافی استفاده می شود. بسیاری از سیستم های درمانی از تکنولوژی پیشرفته برای تهیه ی داده های پیچیده مانند ام آرآی و عکس برداری های فرادرمانی استفاده می کنند. اطلاعات الکترونیکی بر روی صفحات کامپیوتری به صورت تصاویر سه بعدی هولوگرافی مدرن و تمام رنگ نمایش داده می شوند. شرکتی در اسکاتلند در استفاده ی این نوع داده ها برای تولید تصاویر سه بعدی برای آموزش و نمایش موفق است. مزیت این تکنولوژی این است نیازی به ابزار نمایشی، عینک و یا هیچ ابزار دیگری برای نمایش نیست.


4- کلاهبرداری و امنیت

هولوگرام ها ابزار های بصری پیچیده هستند وبه دشواری تولید می شوند و مزیت بالایی در تولید تبلیغات بازرگانی امنیتی دارند. به طور یقین اکثریت افراد یک هولوگرام امنیتی در جیب هایشان دارند. هولوگرام نقره ای مستطیلی کوچک در روی کارت های اعتباری تان یک هولوگرام سفید رنگ، آینه ای و تراگسیلش است. این هولوگرام نمایانگر یک تصویر سه بعدی است که با حرکت از یک سمت به سمت دیگر نمایان می شود و با پرتاب به سمت بالا تغیر رنگ می دهد.

کاربرد هولوگرافی مدرن

تولید یک جا این هولوگرام آسان است و به سختی جعل می شود. هولوگرام های امنیتی نیز کاربردهای بسیاری در بانک دارند. برچسب براق بر روی اسکناس های بانک نوعی هولوگرام است که با حرکت نوشته رنگ آن تغییر پیدا می کند. اگر علاقه مند به مصرف مشروبات الکلی هستید و خواهان نمونه ی واقعی آن هستید می توانید از شراب انگور تولید شده در یکی از کارخانه های شمال آفریقا که برچسب هولوگرافی ضمیمه شده محصولاتشان است استفاده کنید.


5-کاربرد هولوگرافی مدرن درهنر

هنرمندان نیز با محصولات هولوگرافی سر وکار دارند و این هنر بخشی از فرآیند های بصری شان شده است. سازنده ی بریتانیایی هولوگرافی مدرن مارگارت امکان دستیابی به هولوگرافی های پیچیده وگران قیمت را امکان پذیر ساخت. پایه ی اساسی کارهای او در حول مسائل هنری و مرتبط با کار هنرمندان بوده است. موضوع مقاله ی دکترای او در پیرامون “هنر هولوگرافی”بوده است. در سرتا سر جهان هنرمندان پیشگام بسیاری وجود دارند که از تصاویر سه بعدی هولوگرام برای ساخت اجسام جامد و چند تکه، ایجاد فضا، ترکیب تصاویر و ویدیو ها برای برای تولید انیمشن های سه بعدی استفاده می کنند.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1