لمینت شفاف

لمینت شفاف

آنچه در لمینت شفاف خواهید خواند :

اصولا به هر پوشش و روکشی که بر روی سطحی کشیده می شود، لمینت شفاف گفته می شود. برای مثال در دندانپزشکی هم این اصطلاح وجود دارد. اما در صنعت چاپ لایه نازک پلاستیکی که بر روی یک یا دو طرف کاغذ کشیده می شود، گفته می شود که انواع مختلفی دارد و بر حسب ضخامتی که بر حسب میکرون است و شفاف و مات و مخملی بودن و سرد و گرم یا حرارتی بودن تقسیم بندی می شوند. در حقیقت لمینت لایه پلاستیکی است که از مواد شیمیایی مانند پلی استر و رزین است که برای پوشش روی کاغذ استفاده می شود. کمترین ضخامت مربوط به این لایه نازک، همان سلفون است.

لمینتی که در صنعت چاپ هولوگرام انجام می شود نه تنها به منظور حفظ سند چاپی مربوطه از انواع آلودگی، رطوبت، تاخوردگی، چروک شدن، پارگی، لک شدن و اثر انگشت صورت می گیرد بلکه به حفظ رنگ سند چاپی، بهبود میزان رنگ چاپی و نمایش بهتری از آن هم کمک می کند.

لمینت سرد و گرم

انواع لمینت شفاف

همانطوری که گفته شد لمینت انواع مختلفی دارد که برحسب کاربری مد نظر ما در برچسب امنیتی و انواع هولوگرام می توان هر نوعی از آن را انتخاب کرد. علاوه بر نمونه لمینت شفاف یا لمینت براق، لمینت مات و لمینت مخملی هم وجود دارد. لمینت مات و مخملی در نگاه اول کاملا شبیه به هم هستند و وقتی آنها را با دست لمس کنید متوجه تفاوت آنها خواهید شد؛ زیرا نمونه مخملی همانطوری که از نام آن مشخص است نرم تر از نمونه مات است. اما تمرکز ما در اینجا لمینت شفاف است. این روکش و یا همان لمینت شفاف، کاملا براق است و برای بسته بندی، جلد کتاب، کارت ویزیت و کاتالوگ مورد استفاده قرار می گیرد.


روش لمینت گرم یا حرارتی چیست؟

یکی از روش های لمینت کردن، لمینت گرم یا حرارتی است که بیشتر لمینت شفاف و مات را با استفاده از این روش انجام می دهند. ویژگی که این روش دارد این است که می توان برای مقیاس های بزرگ هم از آن استفاده کرد. برای مثال در چاپ پوستر و بنرهای تبلیغاتی و … . در این روش لایه لمینت شفاف یا مات را با استفاده از حرارت بر روی کاغذ مربوطه می چسبانند؛ به این صورت که اگر دو طرف سند چاپی باید لمینت شود، سند را بین دو لایه لمینت قرار می دهند و در دستگاه لمینیتور قرار می دهند با هیتر دستگاه گرم می کنند تا دو لاشه به هم بچسبد و عملیات به اصطلاح پرس انجام شود.

روش لمینت گرم

روش لمینت سرد چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است این فرآیند لمینت کردن بدون دادن حرارت در دستگاه لمینیتور انجام می شود. در روش لمینت کردن سرد، بیشتر از لمینت شفاف یا براق با ضخامت بسیار نازک انجام می شود و این کار باعث جلوه دادن به نمونه می شود و بیشتر در زمینه چاپ هنری مورد استفاده قرار می گیرد. در لمینت سرد، لایه لمینت شفاف با استفاده از چسب و پرس بر روی سند می چسبد.

نوع خاصی از لمینت هم وجود دارد که ترکیبی از لمینت سرد و گرم است و بیشتر در بنرهای ایستاده که به اصطلاح به آنها استند گفته می شود و در ورودی نمایشگاه ها عمدتا دیده می شود استفاده می شود. در این نوع لمینت کردن، لایه زیرین را لمینت گرم یا لمینت حرارتی با ضخامت بیشتر می کنند و روی بنر را با استفاده از لمینت سرد پوشش می دهند و باعث می شود، بنر یا پوستر بهتر بایستد.

بیشتر بدانید: برچسب نقره کوب

مزایای لمینت شفاف

همانطور که گفته شد لمینت کردن دارای مزایایی است. برای مثال شما زمانی که یک برگه مهم از نظر ارزش مادی یا معنوی و حقوقی را در دست دارید و می خواهید به همین شکل حفظ شود و از اینکه تغییر در آن صورت گیرد محافظت شود. در چنین شرایطی می توانید از لمینت شفاف و گرم با انتخاب یک ضخامت مناسب استفاده کنید. از لمینت می توان زمانی که نمایشگاهی از پوسترها و طرح ها برپا می شود، برای حفظ و ماندگاری طرح ها و جلوگیری از تغییر رنگ به خاطر قرار گرفتن در نورهای متعدد استفاده کرد. در چنین شرایطی با استفاده از بسط های مخصوص لمینت، این پوسترها در مکان در نظر گرفته شده می توانند ثابت شوند.


کاربردهای لمینت شفاف چیست؟

تا به اینجا با انواع لمینت و روش های لمینت کردن آشنا شدیم و دیدیم که هر کدام کاربری خاص خود را دارند که می توانیم از آنها استفاده کنیم. در بین انواع لمینت که گفته شد، لمینت شفاف کاربری بیشتری دارد و همچنین روش لمینت حرارتی یا گرم. زیرا در صورت استفاده از لمینت شفاف سند ما بهتر نمایش داده می شود و استفاده از لمینت گرم، به ما این امکان را می دهند که در هر ابعادی که نیاز داریم طرح چاپ شده بر روی کاغذ را لمینت کنیم.

laminated-transparent

کاربرد لمینت در پوستر مقاله

در کنفرانس های علمی بخشی به عنوان ارائه پوستر مقاله وجود دارد که ابعاد این پوسترها بزرگ است و برای اینکه در حین جابجایی و اینکه چند روزی باید در معرض دید باشد از آسیب دیدگی حفظ شود از لمینت استفاده می کنند. از لمینت سرد هم همانطور که گفته شد چون بیشتر جنبه وجه هنری و نمایشی دارد استفاده می شود اما این به معنای بی کیفیت بودن نیست. زیرا بسیاری از کارت های مهم مانند کارت ملی، صفحات شناسنامه و گذرنامه، گواهی رانندگی و کارت های عابر روکشی از لمینت دارند که اطلاعات نمایش داده شده بر روی کارت در گذر زمان از بین نرود.

laminate

کاربرد لمینت شفاف در اسناد و مدارک

بسیاری از گواهی های مهم برای مثال گواهی و مدارک دوره های گذرانده شده تحصیلی و کارگاه های مهارتی مهم را با استفاده از لمینت مقاوم سازی می کنند تا نه تنها دستبردی به آن نشود، بلکه چون بسیار مهم هستند و برای اینکه صادر کردن مجدد این مدارک دردسرهای خود را دارد، این قبیل مدارک را نیز لمینت می کنند و اگر در صورتی که لمینت نشده باشد، پیشنهاد ما این است که حتما از لمینت شفاف و یا هر نوع لمینت دیگر استفاده کنید. مواردی که در اینجا گفته شد برخی از کاربردها و مزایای استفاده از لمینت بود. اما همین موارد مختصر خود گویای اهمیت و استفاده از آن است.

کاربرد لمینت در اسناد و مدارک

شما به راحتی می توانید برای لمینت کردن سند کاغذی چاپی خود در هر اندازه و ابعادی به یکی از مراکزی که خدمات چاپ را ارائه می دهند مراجعه کرده و با کمترین هزینه فایل چاپی مهم خود را از گزد آسیب های احتمالی رها کنید. بسته به ابعاد و تعداد لمینتی که قرار است انجام شود، مدت زمان آماده سازی فرق می کند اما همواره در کمترین زمان ممکن انجام می شود و شما می توانید در اسرع وقت نمونه خود را دریافت کنید که همانطور که گفته شد اگر تعداد بیشتر باشد در فاصله زمانی یک تا دو روز انجام می شود.


سوالات متداول

  • لمینت شفاف چیست ؟

اصولا به هر پوشش و روکشی که بر روی سطحی کشیده می شود، لمینت شفاف گفته می شود

  • روش لمینت گرم یا حرارتی چیست؟

یکی از روش های لمینت کردن، لمینت گرم یا حرارتی است که بیشتر لمینت شفاف و مات را با استفاده از این روش انجام می دهند

  • روش لمینت سرد چیست؟

این فرآیند لمینت کردن بدون دادن حرارت در دستگاه لمینیتور انجام می شود. در روش لمینت کردن سرد، بیشتر از لمینت شفاف یا براق با ضخامت بسیار نازک انجام می شود