تصاویر هولوگرافی سه بعدی

فن آوری سه بعدی

تصاویر هولوگرام سه بعدی از سال 1993 که ژول ورن اولین ایده فناوری را مطرح کرد پا به عرصه ی ظهور گذاشتند. به نظرمی رسید که چنین چیزهایی برای همیشه قرار است پا به عرصه ی تخیل بگذارند. چالش های ایجاد تصاویر سه بعدی در هوا تقریبا غیر قابل تصور بود.

در نهایت ما در حال نزدیک شدن به روزی هستیم که در آن رویای هولوگرام ها ممکن است کاملا عملی شود. دانشمندان در سرتاسر جهان با استفاده از روش های جدید و نوآورانه برای استفاده از لیزرو پردازنده های دیجیتالی مدرن و فناوری های حسگر حرکت برای ایجاد چندین نوع مختلف هولوگرام که می تواند در آینده نزدیک به مصرف رسانه ها و ارتباط آنها با رسانه ها تغییر کنند اقدامات جدیدی ارائه کرده اند. در اینجا لیستی از برخی جالب ترین فناوری های هولوگرافی وجود دارد.


تصاویر هولوگرام سه بعدی با استفاده از لیزر پلاسما

تا همین اواخر برای ایجاد هولوگرام ها ما به شیشه / دود / آب گذر از نور احتیاج داشتیم. اما شرکتی به نام آریال برتون شناخته شده است که پروژکتوری هولوگرافی ایجاد کرده است که از یک لیزر پلاسما برای بازتاب یک تصویر سه بعدی در هوا استفاده می کند. در حال حاضر این امر بسیار ابتدایی است اما نشان می دهد که میتوان نور را بدون نیاز به گزاف گویی کردن از یک سطح مشاهده کرد. این فناوری با استفاده از یک لیزر پالس مادون قرمز یک کیلو وات که بر روی نقاط مستقیم در هوا از طریق یک اسکنر سه بعدی متمرکز شده است باعث ایجاد یونیزاسیون مولکول های هوا برای تولید پلاسما می شود. درحالی که این فناوری ساده و پیش پا افتاده است اما گامی مهم در جهت درست ایجاد نمایشگرهای هولوگرافی می باشد.

 فناوری سه بعدی

تصاویر هولوگرام سه بعدی شبه فلفل

اگر طرفدار موسیقی هستید باید بگوییم که شبه فلفل نوعی هولوگرام است که احتمالا با آن آشنایی دارید. آن نوعی فناوری قدیمی از یک توهم است اما طرح های جدید و امروزی آن را بسیار جذاب ساخته است. هولوگرام ام دی اچ که پیشگامان دوست دارند آن را معاد گردانی دیجیتال بنامند اولین شرکتی بود که فناوری هولوگرام فتو کرفتی و انعطاف پذیر برای سالن های عملکرد را مدنظر قرارداد. این امر نیز میتواند به طرز باورنکردنی ای واقع بینانه باشد. با استفاده از فناوری پیش رفته حرکتی و سه بعدی سی جی آی ( نوعی فناوری برای خلق تصاویر) کامل آنها یک شخص را از سرتاپا پاک سازی می کنند و سپس آنها را به یک شیشه تقریبا نامرئی تبدیل می کنند.

ممکن است این نوع از هولوگرام ها را در پارک های مخصوص یا رویداد های خاص شاهد باشید. آنها توسط پروانه های کوچک ادغام شده و با چراغ های قرمز و آبی و زرد با فناوری بالا می توانند رنگ ها را در میلی ثانیه تغییر دهند. هنگامی که به سمت راست بچرخیم میتوان آن ها را برای ایجاد یک تصویر با اثر سه بعدی استفاده کرد. به تازگی دستگاه جدیدی به نام دیوار هایپر وی اس ان ظهور کرده است که این فناوری را به سطح بعدی می رساند و تصاویری با کیفیت بالا با بیش از سه متر ارتفاع را ایجاد می کند که حداقل به نظر می رسد که در هوا شناور است، در حالی که تنها از 65 وات قدرت استفاده می کند.

فناوری هولوگرام

جداول هولوگرامی

این نوع از هولوگرام ها از آن دسته هایی است که ممکن است در موزه های کودکان دیده شود. اما این هولوگرام ها روز به روز بیشتر در حال پیشرفت هستند. به نظر می رسد که یک آینه ی گرد میتواند توهمی از یک تصویر سه بعدی را از زاویه راست انجام دهد. اما اکنون محققان از پیشرفت صفحه های ال سی دی استفاده می کنند تا دستگاه هایی مانند پخش کننده ی هولو ایجاد کنند که بتوانند 32 نمایش از تصویر مربوطه را به طور هم زمان به سمت جهت های مرتبط را بفرستد. آن یک میدان نور را ایجاد می کند که یک صحنه ایست که حجم فیزیکی آن را اشغال می کند و با یک دوربین عمیق سنجی به کاربر اجازه می دهد تا با هولوگرام ارتباط برقرار کند درست همانطور که ممکن است با یک شی واقعی یا صفحه نمایش لمسی باشد.

درست است که دنیای جداول هولوگرافی تونی استارک سال ها پیش از فناوری کنونی ما بوده است اما اخیرا یک گروه تحقیقاتی خارج از کره جنوبی گامی مهم را در این جهت برداشته است. آنها اولین هولوگرام جهان را ایجاد کردند که بتواند به طور همزمان در 360 درجه با استفاده از یک سری لیزر های چند رنگی با قدرت بالا و یک نمایشگر آینه وار با سرعتی بالا ساخته شود که شما آن را تبلت می نامید.

نمایشگر سه بعدی تصاویر هولوگرام

درجهت یک ایده ی سنتی از هولوگرام ها ( با آنکه هنوز بر سر زبان ها نیوفتاده است) محققان فناوری ماساچوست در قالب یک صفحه پویا نمایش پویای آگاهانه ی ملموسی را ایجاد کرد با نام اینفورم که میتواند شکل افراد و اشیاء را روی سطوح دوبعدی نمایش دهد. برای اینکار از 900 ستون موتور محرکه در یک منطقه ی کوچک استفاده می شود که قابلیت شکل دادن را دارا هستند. مهم تر از همه به نظر می رسد که این نوع هولوگرام بسیار جالب باشد.

فناوری برای این نوع هولوگرام ها سال هاست که به صورت گسترده ای توسط جادوگران و فیلم سازان مورد استفاده قرار گرفته است که برای تکمیل آن به یک هنرمند نیاز است. جانی لمرسیر با استفاده از یک حسگر حرکتی دو بعد را با هم ترکیب می کند تا تصور و کارایی یک تصویر سه بعدی را که حس فوق العاده بالا و واقعی باشد ارائه می دهد و از آنجایی که آن به جای دوربین حرکت بیننده را دنبال میکند هیچ هدست یا صفحه نمایشی مورد نیاز نیست.

اگرچه تصاویر هولوگرام سه بعدی درست مثل هولوگرام های دیجیتالی تبلت نیستند اما محصولات دیگری نیز وجود دارد که باید به آن اشاره کرد زیرا که آنان اکنون در دسترس هستند و بسیار جالب اند. جدول هولوگرام در شرکت نرم افزاری کامپیوتری استرالیایی یک سیستم همه جانبه و چندکاره است که اتم های نور را با یک الگوریتم باور نکردنی که میتواند 1000 گیگابایت اطلاعات گرافیکی را پردازش کند ایجاد می کند. متاسفانه این لنزها نیاز به استفاده دارند.

هولوگرافی فناوری ابعاد سه بعدی

تصاویر هولوگرام سه بعدی وکسل

شاید جالب ترین فناوری که در هولوگرام دیده اید هولوگرام های حجمی مانند آنچه که با صفحه نمایش و وکسل وی ایکس یک ایجاد شده است باشد که از یک موتور روشنایی دیجیتالی با سرعت بالا و یک موتور رندر حجم بالا بهینه سازی شده برای تولید بیش از نیم میلیارد نقطه نور به یک فضای حجمی استفاده کند. صدها قطعه دیجیتال یک تصویر به صورت همزمان به یک صفحه نمایش سرعت بالا طراحی شده است. همانطور که فتون های نور روی صفحه نمایش می آیند آنها فورا پخش می شوند و یک تصویر متقاطع فیزیکی را در جای دقیق در فضای فیزیکی تشکیل می دهند و چشمان ما با این لایه ها ترکیب می شود که یک تصویر سه بعدی را تبدیل می کند. دیگر نیازی به عینک سه بعدی برای دیدن آن نداریم.

از نام عجیب و غریبش فریب نخورید. چرا که این یکی از پیشرفت های هیجان انگیز در فناوری هولوگرافی تاکنون است. محققان گروه طبیعت راهی برای ایجاد هولوگرام های سه بعدی با تعامل از نقاط کوچک پلاسما نور مانند پیدا کردند و نام آن را وکسل نامیدند. آن ها این کار را توسط لیزرهای فنتو ثلنیه انجام دادند ( یک فنتوثانیه برابر با یک چهارم ثانیه است و لیزر انتقال انفجار بین 30 تا 270 فنتو ثانیه طول می کشد) که می تواند تصاویر سه بعدی با کیفیت بیش از دویست هزار نقطه در ثانیه ایجاد کند. چون انفجار پلاسما بسیار سریع رخ می دهد دست زدن به آن شما را می سوزاند.

با تمامی این توضیات هیجان انگیز هولوگرام ها واقعا ملموس هستند به طوری که می توانیم حسشان کنیم. اما دقیقا چه چیزی باعث می شود معجزه ی علم در زمینه نور در زندگی روزمره ما به تصاویر درخشان تبدیل شود؟ خب به نظر می رسد که یویچی اوچیای محقق اصلی تیم آن را مانند پوست کاغذ احساس کند. بنابراین هنوز کارهایی است که باید صورت بگیرد اما دانش امروزی این امر را آسان می کند.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1