برچسب طلا کوب

آشنایی با دستگاه های طلاکوب

تاریخچه برچسب طلاکوب

امروزه در صنعت چاپ از شیوه های مختلفی برای نمایش نام و نشان برندها و تزیینات مخصوص چاپ استفاده می شودکه برچسب طلا کوب یکی از آنها محسوب میشود. برچسب طلاکوب برای افزایش اعتبار و زیبایی بصری هولوگرام مورد استفاده بسیار قرار می گیرد. چاپ طلاکوب به صورت سرد و گرم با دستگاه چاپ انجام خواهد شد. برچسب های طلاکوب از جنس فلز با رنگ های متنوع و زیبا تشکیل شده اند که بر روی سطح مورد نظر با اعمال فشار چاپ می شوند.

اگر تصمیم دارید از برچسب طلاکوب برای زیبایی برند و جذب مشتری استفاده کنید باید با توجه به نیاز خود از میان انواع طلاکوب انتخاب خود را انجام دهید. به منظور آشنایی بیشتر با برچسب های طلاکوب، توصیه می‌ کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم تا در صورتی که دوست داشتید از این روش استفاده کنید با آن به خوبی آشنا باشید.

برچسب طلاکوب

برچسب طلاکوب چیست؟

هولوگرام یا برچسب به منظور افزایش امنیت و اعتبار محصولات و کالاهای مختلف طراحی و چاپ می شوند که در واقع نشانی سه بعدی آنها به شمار می آیند که با استفاده از تکنولوژی لیزر به صورت برچسب هایی تولید می شوند و از جلوه های بصری خاصی از نام و نشان گرافیکی در لایه های سه بعدی طراحی و ساخته می شوند. حال برچسب طلاکوب نیز نوعی هولوگرام می باشد که به صورت چاپ برجسته به جای مرکب از نوارهای طلایی یا نقره ای استفاده خواهد شد. فرم چاپ برچسب طلاکوب از جنس فلز می باشد که سطح مورد نظر با این نوارهای طلایی پوشانده شده و در اثر فشار، چاپ برجسته به سطح انتقال خواهد یافت.

تاریخچه استفاده از اصطلاح طلاکوبی

استفاده از برچسب های طلاکوبی بر روی انواع محصولات سبب افزایش زیبایی و اعتبار آن خواهد شد و بسیاری از افراد برای جلب نظر مشتری به استفاده از برچسب طلاکوبی روی آورده اند. حال بد نیست با دلیل استفاده از اصطلاح طلاکوب آشنا شوید. در گذشته از فویل استامپ که از ورق طلا بوده است، استفاده می کردند. ولی امروزه به جای استفاده از فویل استامپ از انواع فویل های متالایز یا پیگمنتی استفاده می شود. این فویل در رنگ های متنوعی از جمله طلایی، نقره ای، قرمز، آبی و مسی وجود دارند و در جلوه های زیبایی چون رنگین کمانی، چرمی، چوبی و صدفی تولید شده اند.

استفاده از این فویل های زیبا و متنوع سبب طراحی و تولید برچسب های طلاکوبی جذابی خواهد شد که برای موارد مختلفی مانند چاپ جلد کتاب و برچسب های مختلف از طلاکوب استفاده خواهد شد.

 تاریخچه استفاده از اصطلاح طلاکوبی

چاپ طلاکوب چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفته شد، فرم های برجسته در طلاکوبی از جنس فلز می باشند که فرم باید قبل از چاپ گرم شود تا اطلاعات را توسط نوار طلایی به سطح مورد نظر منتقل نماید. از طلاکوبی علاوه بر چاپ کتب مختلف به منظور تولید برچسب های طلاکوب استفاده می شود که سبب افزایش ارزش و جلوه بصری محصول خواهد شد. با توجه به این برتری، از طلاکوبی در قسمت های مختلف دستگاه چاپ برچسب استفاده می شود. برچسب طلاکوب به صورت سرد یا گرم به سطح مورد نظر منتقل خواهد شدکه به این منظور از دستگاه های طلاکوبی استفاده می شود.

 آشنایی با دستگاه های طلاکوب

آشنایی با دستگاه های طلاکوب

از دستگاه های طلاکوب برای چاپ برچسب طلاکوب استفاده می شود. این دستگاه نوارهای طلاکوب را با گرم کردن و اعمال فشار بر سطح مورد نظر به چاپ نقش و نگار تبدیل خواهد کرد. دستگاه های طلاکوب به 2 شکل دستی و اتوماتیک وجود دارند که در ادامه روش چاپ با این 2 دستگاه را توضیح خواهیم داد:

دستگاه طلاکوب دستی: با استفاده از این دستگاه باید فردی متخصص ابتدا دستگاه را تنظیم کند و سپس متریالی که قرار است چاپ بر روی آن صورت گیرد را وارد دستگاه طلاکوب کند تا عملیات چاپ بر روی متریال صورت گیرد.
دستگاه طلاکوب اتوماتیک: حال اگر از دستگاه طلاکوب اتوماتیک استفاده کنید علاوه بر افزایش سرعت چاپ به کیفیت چاپ بهتری نیز دست خواهید یافت. از دستگاه های اتوماتیک می توان به لترپرس و دستگاه ملخی اشاره کرد.

حال اگر بخواهید سیستم طلاکوب را به طور کامل بررسی کنید، می توانید آن را از 2 منظر مورد بررسی قرار دهید:

تفاوت در ساختار و عملکرد:
 • سیستم روتاری (Rotary) یا دوار
 • سیستم فلت (Flat bed) یا تخت
تفاوت در نحوه الصاق:
 • روش سرد (Cold Foil Stamping)
 • روش گرم (Hot Foil Stamping)

استفاده از هریک از این سیستم ها و شرایط چاپ با توجه به نیاز و درخواست مشتری انجام خواهد شد که با توجه به سرعت و کیفیت چاپ، هزینه و ساختار تعیین خواهد شد.

موارد استفاده از هولوگرام طلاکوب و لیزری

در واقع هولوگرام طلاکوب و لیزری از برچسب های امنیتی موجود در بازار محسوب می شوند که در انواع متنوعی طراحی و تولید شده اند. در ساخت طلاکوب از فویل با رنگ های جذاب و زیبا استفاده می شود. از این هولوگرام های طلاکوب و لیزری علاوه بر برچسب های امنیتی برای چاپ بر روی جلد انواع کتب نیز استفاده می شود. به طور کلی از هولوگرام طلاکوب و لیزری، می توان در موارد زیر استفاده کرد:

 • برچسب اطمینان برای تضمین اصالت محصول
 • تولید لیبل‌های void با ضریب امنیت بالا
 • چاپ انواع لوگو با استفاده از برچسب طلاکوبی
 • افزایش زیبایی بصری محصولات مختلف
 • جلد کتاب و پایان نامه

نکاتی در ارتباط با برچسب طلاکوب


اگر تصمیم دارید از برچسب طلاکوب برای مصارفی استفاده کنید، بهتر است با نکاتی در ارتباط با برچسب های طلاکوب آشنا شوید. در ادامه به 9 نکته مهم در ارتباط با برچسب طلاکوب اشاره خواهیم کرد:

 1. برای طراحی و تولید برچسب های طلاکوب از تمپلات رنگی، ورق های طلایی طرح دار و هولوگرامی استفاده می شود.
 2. برجسته کاری بر سطوحی مانند چرم طبیعی و مصنوعی، مخمل و گالینگور از روش حرارتی برای چاپ استفاده می شود. برجسته کاری یا امباس روی سطوحی چون کاغذ و مقوا با شیوه سرد انجام می شود.
 3. از برچسب طلاکوب به عنوان جلوه ویژه بصری و افزایش رسمیت استفاده خواهد شد.
 4. طلاکوب به روش سرد هیچ گونه برجستگی بر روی سطوح ایجاد نخواهد کرد و مانند چاپ افست بر روی فرم انجام می شود.
 5. طلاکوب به روش گرم در اثر فشار توسط کلیشه بر روی سطوح سبب ایجاد برجستگی هایی خواهد شد.
 6. طلاکوب سرد با توجه به قیمت کمتری که دارد از کیفیت پایین تری نیز برخوردار بوده است که مورد توجه افراد قرار نگرفته است.
 7. از روش طلاکوب برای انواع زیبایی کارهای فانتزی استفاده می شود تا برجستگی نمایی بهتری به کار ببخشد.
 8. اغلب دستگاه های طلاکوب سرد از نوع روتاری (Rotary) یا دوار می باشند.
 9. برای طلاکوب گرم از ماشین آلات تخصصی مانند تیگل (ملخی) و لترپرس استفاده خواهد شد.