انواع هولوگرام رنگی

هولوگرام رنگی

هولوگرام رنگی چیست؟

هولوگرام رنگی محققان راه جدیدی را برای ایجاد این نوع از هولوگرام ها به وجود آوردند که ازمیتوان هر زاویه با استفاده از نور سفید معمولی آنرا مشاهده کرد .این پیشبرد میتواند منجر به ایجاد نسل جدیدی از دستگاه های الکترونیکی مانند تلفن های همراه یا تلوزیون های مینیاتوری که تصاویری سه بعدی نشان میدهند شود . تصاویر واقعی سه بعدی را میتوان به روش های مختلفی ایجاد کرد .

اولین هولوگرام رنگی

در دهه ی 1960 محققان اولین هولوگرام را ایجاد کردند ,که با شلیک یک لیزر در یک شئ و ابتدا با استفاده از یک ماده ی حساس به نور برای تسخیر الگوی  تداخل امواج نور که منعکس کننده ی جسم و دیگر امواجی بود که به طور مستقیم به جسم برخورد میکردند . این هولوگرام اگر بعدا با همان طول موج نور لیزر روشن شود , یک تصویر سه بعدی اما تک رنگ را از شئ تولید میکند .
یک هولوگرام شناخته شده از آن دوران که توسط لیزر قرمزی  از یک صفحه شطرنجی در قسمت هایی اشغال شده است که از هر گوشه و زاویه ای به هنگامی که بیننده موقعیتش را تغییر دهد میتواند مشاهده شود .

کاربرد هولوگرام رنگین کمانی

هولوگرام  رنگین کمان که در کارت های اعتباری کاربرد رایجی دارد ,به طرز متفاوتی تولید میشود . آن با استفاده از یک نور سفید که از یک پوشش نقره ای ساطع میشود و از فیلم پلاستیکی عبور میکند که حاوی تصاویر زیادی است که هرکدام در لایه ی مخصوص به خود به رنگ های مختلفی ذخیره میگردد . دید تغییر یافته از این لایه های رنگی نسبت به یکدیگر یک چشم انداز سه بعدی را فراهم میکند. در بسیاری از موارد ,تصویر تولید شده توسط این هولوگرام رنگی یک نمای رنگ واقعی از شئ مورد نظر نیست .

هولوگرام رنگین کمان
تولید هولوگرام

تولید هولوگرام رنگی با نور سفید

در حال حاظر ,محققان در زمینه علم امروزه اعلام میکنند  که میتوانند هولوگرام هایی واقعی ایجاد کنند که تنها با استفاده از نور سفید مورد برسی قرار میگیرند . ساتوریش کاواتا , یک فیزیکدان فوتونیک در دانشگاه اوزاکا در ژاپن میگوید : این تکنولوژی جدید همانند اولین هولوگرام , برای ایجاد یک الگوی تداخل از لیزر استفاده میکند . برای گرفتن رنگ ,کاواتا و همکارانش شئ اصلی را با سه نور قرمز و آبی و زرد که از رنگ های اصلی نوری هستند روشن کردند . آنها هولوگرام را در یک ماده حساس به نور که با ورقه ی نازکی از طلا و نقره پوشیده شده است نگه داری میکنند . روکشی که حاوی الکترون آزاد است و هنگامی که توسط امواجی با طول موجی پایین جذب شود ,مشتعل میشود .

بازسازی تصاویر سه بعدی

به منظور بازسازی یک تصویر سه بعدی ,محققان مواد غلات فلزی را درمعرض نور سفید معمولی که حاوی تمامی طول موجی نور قابل مشاهده است (نور آبی ,قرمزو سبز) قرارمیدهند . این نور سفید الکترون های آزاد را تحریک میکند. حرکات و نواسانات ناشی از آن (به اصطلاح پلاسمون سطحی) به نوبه ی خود باعث میشود که نور را احیا کند .

ترکیب رنگ هولوگرام

تصویری که با ترکیب کردن سه نور قرمز,آبی و سبز هولوگرام ,نمای واقعی رنگ شئ اصلی را تولید میکند . کاواتا و همکارانش در آزمایشی در آزمایشگاه خود هولوگرام واقعی از یک سیب ,یک گل ,یک جرثقیل تولید هولوگرام اریگامی واقعی و چندین اشیاء دیگرایجاد کردند .

هولوگرام استاتیک

تولید هولوگرام استاتیک

در حال حاضر کاواتا میگوید که این تکنیک جدید میتواند تنها هولوگرام های استاتیک تولید کند . هیج شاهزاده لیایی از اوبی ون کنوبی  درخواست کمک نکرده است (اشاره به یک فیلم) . فیزیکدان ,پیترالکساندر بلانچ از دانشگاه آریزونا در توسان میگوید : این یک پیشرفت کاملا علمی است . تکنولوژی ممکن است قادر به تولید تصاویر درخشان تر باشد که میتواند از طیف وسیعی از زوایای دید از طریق هولوگرام  تولید شده با استفاده از سایر روش ها دیده شود  

تولید تصاویر هولوگرامی ارزان

او میگوید مشکل این است که چگونه میتوان تصاویر را ارزان تر از سایر تکنیک ها تولید نمود . با این حال ,مسئله ی دیگری ممکن است سبب اندازه ی بزرگتر هولوگرام شود {به گفته ی ناصر پیغمبریان فیزیکدان دانشگاه آریزونا} . محققان تا کنون تنها هولوگرام را در اندازه ی یک کارت شاخص ایجاد کرده اند . او ادعا میکند که منشور های مورد استفاده برای روشن کردن هولوگرام , که در طرح فعلی در زیر و یا پشت مواد فلزی پوشش داده شده است ,میتواند به راحتی در غالب صفحه نمایش های بزرگ تری دربیاید .

صفحه هولوگرافی

با این وجود, مفهوم نماشای سوپر باول بر روی یک میز قهوه با یک صفحه هولوگرافی جاسازی شده ,با گیربکس های کوچک ,گیرنده های گسترده , حتی کوچکترین تراشه های شناوری که در بالای چیپس سیب زمینی و سکه های آبجو هستند میتوانند برای علاقه مندان به ورزش به واقعیت تبدیل شود .دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1