برچسب ها و بسته بندی های ضد جعل

برچسب و بسته بندی ضد جعل

برچسب و بسته بندی ضد جعل مواردی حیاتی برای حفاظت از برندها هستند. محصولات جعلی یک مشکل رو به رشد برای کسب و کارها در سراسر دنیا هستند که حاصل آن ضررهای اقتصادی شدید و حتی ضررهای احتمالی برای مشتریان است. تأثیرات جعل کردن در طیف های گسترده ای از صنعت مانند داروسازی، غذایی، آرایشی، تکنولوژی و … احساس می شود. این امر باعث جدیت بیشتر در تلاش ها در جهت جلوگیری و توقف این کار شده است، ولی جعل سازی هنوز به ایجاد آثار مخرب خود ادامه می دهد. راه هایی هم وجود دارد که شما می توانید با انجام آنها با این اقدامات مبارزه کنید تا برند و محصولات خود را با استراتژی های برچسب امنیتی ضد جعل سازی محافظت کنید.

برچسب های امنیتی و بسته بندی نقشی حیاتی به عنوان گام نخست در جهت خنثی کردن جاعلان ایفا می کنند و به همین دلیل بازار ضد جعل سازی (شامل ضد رشوه و تکنولوژی های تصدیقی) به سرعت در حال رشد است و نشانی هم از کند شدن این روند نیست.


بازار جهانی برچسب امنیتی ضد جعل

بنا بر گزارش بازار بسته بندی ضد جعل سازی از طرف تحقیقات MarketsandMarkets بازار جهانی بسته بندی ضد جعل سازی در حالت USD در حدود 107.26 میلیارد دلار در سال 2016 تخمین زده شده و قرار است تا سال 2021 به حدود 206.57 میلیارد دلار برسد. بازار غذا و نوشیدنی تخمین زده شده که بیشترین رشد را در طی دوره ی پیش بینی (2026-2016) داشته باشند.

دلیل اول در پس تقاضای زیاد بسته بندی ضد جعل سازی در صنایع غذا و نوشیدنی به خاطر تقاضای رو به رشد محصولات بسته بندی شده و برند شده است. قرار است آسیا- اقیانوسیه بیشترین سهم را در بازار ضد جعل سازی در سال 2021 داشته باشند که به خاطر رشد سریع اقتصاد آنها و افزایش آگاهی در مورد محصولات جعلی است.

تا وقتی که محصولات جعلی وجود دارد که به برندها و مصرف کنندگان آسیب و ضرر میرساند، بازار برچسب امنیتی و بسته بندی های ضد جعل سازی به رشد و ظهور خود ادامه می دهد. یکی از اولین قدم ها که صاحبان برندها می توانند در راستای حفاظت از برند و محصول خود بردارند، کسب دانش و آگاهی در مورد تکنیکهای مختلف ضد جعل سازی است تا بتوانند یک راهکار که بیشترین بازده را برای آنها داشته باشد را پیدا کنند.


تکنیکهای برچسبها و بسته بندی ضد جعل سازی

دو نوع اصلی تکنیکهای ضد جعل سازی برای برچسب ها و بسته بندی وجود دارد که اغلب برای تهیه ی یک راهکار امنیتی جامع استفاده می شود. ویژگی های آشکار و نهان به ترتیب جزئیات قابل توجه و مخفیای هستند که شناسایی چیزهای جعلی و فیک را آسان تر می کنند و قابلیت ردیابی در سراسر زنجیره را افزایش می دهند و جعل محصولات را سخت تر می سازند. بر اساس نیازها و منابع صاحبان برند، آنها می توانند از آشکار، نهان و یا هر دو استفاده کنند. استفاده از موارد زیر می تواند در تایید اصالت کالا بسیار مهم باشد .


بارکدهای دو بعدی

یک بارکد دوبعدی ظاهری شبیه یک مربع یا مستطیل دارد و شامل چندین نقطه ی کوچک و منفرد می شود. دو تا از محبوب ترین انواع آن شامل کد پاسخ سریع (QR) شبکه ی داده می شوند ولی گزینه های دیگری هم موجود است. بنا بر گفته ی GS1 ،یک بارکد دو بعدی واحد می تواند مقدار قابل توجهی اطلاعات را نگه دارد و حتی زمانی که با اندازه ای کوچک چاپ می-شود و یا روی یک محصول قلم زده می شود، خوانا باقی بماند. بارکد دو بعدی در طیف گسترده ای از صنایع استفاده می شود، از تولید و انبار گرفته تا لوژیستیک و درمان.

برچسب امنیتی

علامت های چاپ بر چسب امنیتی

علامت های چاپ، تصاویر یا الگوهایی هستند که به درون یک طراحی بسته بندی یا کاغذ جای داده می شوند تا محصولات را تصدیق کنند و از شناسایی برند حمایت کنند و قابلیت دید آنها هم متفاوت است. نه تنها در بسته بندی، بلکه در تمبرهای پستی، ارز و دیگر اسناد دولتی هم استفاده می شوند. علامت های چاپ می توانند با استفاده از یک لوگو، نام برند یا دیگر سمبول ها، طراحی سفارشی شوند.

مانند علامت های چاپ، این ها هم برای تصدیق محصولات استفاده می شوند. کپی کردن متن ها یا نشانه های بسیار ریز بدون استفاده از تجهیزات چاپ و شناسایی بسیار پیشرفته خیلی مشکل است. متن ریز می تواند درون تصاویر آشکار و دیگر المان های طراحی قرار داده شود، بدون اینکه برای چشم های غیر مسلح قابل توجه باشند. چون متن ریز غیر قابل تشخیص است، جعل کنندگان از این که آنها وجود دارند و در کجا هستند آگاهی پیدا نمی کنند.

که اغلب با هولوگرافی قاطی میشوند و این دو کاملاً متفاوت هستند. هولوگرام، یک تصویر سه بعدی است که توسط تداخل پرتوهای نور از یک لیزر یا دیگر منابع تشدید نور شکل می گیرد. هولوگرافی یک ماده ی فویل الگو داده شده است که برای چاپ برچسب ها، استیکرها و غیره استفاده می شود. تکنولوژی هولوگرام در زمینه ی ضد جعل سازی محبوب است چون که می تواند چندین شکل داده و اطلاعات ردیابی محصول را به هم پیوسته کند.

برچسب های RFID

تکنولوژی “شناسایی فرکانس رادیویی”(RFID) از امواج رادیویی برای شناسایی افراد یا اشیا به صورت خودکار،استفاده میکند. بنا بر مجلهی RFID، چندین روش شناسایی وجود دارد، ولی رایج ترین آنها این است که یک سریال نامبر که یک شخص یا شی و یا اطلاعات دیگر را شناسایی میکند ذخیره کنیم را روی یک ریز تراشه که به یک آنتن وصل شده ذخیره کنیم. (تراشه و آنتن با هم فرستندهی RFID یا برچسب RFID نامیده میشوند). یکی از انواع تکنولوژی امنیتی پنهان، موارد منحصر به فرد و غیرقابل کپی قانونی هستند، مواد مخصوصی که برای چشم غیر مسلح غیر قابل دیدن هستند و فقط میتوانند توسط سیستمهای خوانندهی پیشرفته یا تحلیل آزمایشگاهی، تصدیق شوند. مواد غیرقابل کپی معمولاً شامل مواد ساکن، تگ های آلمینیومی بسیار نازک یا تگ های نادر با اندازه ی 20-40 میکرومتر یا کوچکتر میشوند.


آخرین مقالات
دیدگاه‌ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.1