آشنایی با انواع هولوگرام

هولوگرام ۲D/3D

هولوگرام 2D/3D

 

هولوگرام  ۲D/3D تصاویر هولوگرافیک هولوگرام ها که توسط یکسری از طرحهای دو بعدی نشان داده شده اند به عنوان هولوگرام  ۲D/3D شناخته می شوند. تصاویر هولوگرافی مدل صحیح یا موضوعی هستند که، در خود، حجمی را در فضا اشغال می کنند. تولید آثار هنری برای هولوگرام های ۲D/3D آسان است زیرا هر لایه بر رویی یک ورق دو بعدی چاپ می شوند. انباشتن این ورقه ها و ساخت یک هولوگرام از تولید انباشته ها اثری خلاف نظر از آنچه چشم مشاهده می کند عمق تصویر است.

هولوگرام کلاسیک

هولوگرام کلاسیک

هولوگرام کلاسیک (classic hologram) – هولوگرامکلاسیک معمولا با استفاده از موضوع ۳D ساخته می شوند، که اغلب یک مدل است. پرتو لیزر به دو بخش مساوی تقسیم می شود و یک بخش که روی موضوع معطوف می شود، آن را منعکس می کند و سپس اجازه می دهد با بخش دیگر پرتو که به عنوان پرتو مرجع شناخته میی شود ترکیب (یا تداخل) شود. هولوگرام کلاسیک ثبت الگوی تداخلی است. یک مثال شناخته شده مانند تصویر کوچک کبوتر که برای ویزا روی کارتهای اعتباری استفاده می شود.

هولوگرام انعکاسی

هولوگرام انعکاسی

هولوگرام انعکاسی Reflection hologram – هولوگرام انعکاسی را مشاهده کنید. این هولوگرام ها توسط بازتاب نور سفید مشاهده می شوند. طرحهای پراش در عمقی از ثبت مواد که دارای فاصله است تنها به یک طول موج واحد از نور مربوط می شود. این طول موج، معمولا سبز یا زرد است، که انعکاس را برمی گرداند و تصویر را نوسازی می کند، رنگها منتقل می شوند و توسط یک پشتی سیاه جذب شده و در پشت هولوگرام قرار داده می شود.

هولوگرام برجسته – مسطح

هولوگرام برجسته – مسطح

هولوگرام برجسته – مسطح Surface – Relief Hologram – هولوگرام برجسته مسطح که در آن تمام جزییات تصویر به عنوان الگوی تداخلی روی سطح برخی مواد ثبت می شود. که می توان آن را به عنوان سطح های ناهموار روی آب یخ زده تصور کرد که این سطح ها از الگوهای تداخلی زمانی که دو پرتو نوری لیزر با هم برخورد می کنند، و سطح های ناهموار ، با فرکانس نزدیک به طول موج نورکوچک هستند، ناشی می شوند. ارزش چنین هولوگرام های برجسته سطحی در این است که آنها می توانند توسط انتقال دهنده مکانیکی از یک تصویر اصلی برای پلاستیک های ارزان بصورت انبوه تکرار شوند

هولوگرام انتقالی

هولوگرام انتقالی

هولوگرام انتقالی Transmission Hologram – هولوگرام انتقالی می تواند در اثر عبور نور از طریق مواد حاوی تصویر هولوگرافی دیده شود. از قضا، همه روکش فلزی شده اند، هولوگرام های برجسته شده همان هولوگرام های انتقالی هستند اما به راحتی توسط نور منعکس شده دیده می شوند زیرا نور تابشی از طریق شبکه های پراش عبور کرده و دوباره توسط پوشش آینه ای روی سمت مخالف بازتاب می شود. در این روند، نور سفید تابشی به همه رنگهای رنگین کمان تقسیم شده و باعث می شود در زمان مشاهده از زوایای مختلف جهت های مختلف تصویر در رنگهای مختلف دیده شود. به همین دلیل، چنین هولوگرام هایی به عنوان هولوگرام “رنگین کمان ” هم نامیده می شوند.

هولوگرام حجمی

هولوگرام حجمی

 

هولوگرام حجمی Volum Hologram – هولوگرام حجمی، به طور دیگر به عنوان هولوگرام تداخلی Bragg شناخته شده است، در نتیجه ی تغییرات نشان داده شده در ضریب شکست نور که تماما از فلز پوشیده شده شکل گرفته است. مواد مورد استفاده برای ساخت این هولوگرام فیلم هالید نقره سنتی یا ژلاتین دو رنگ (DCG) هستند. در سال های اخیر، توسط بسپارهای نوری مصنوعی متصل شده اند. ( که تا حد زیادی جایگزین DCG شده اند). هولوگرام های حجمی ضرورتا باید به دنبال برخی انواع پردازشگرها در معرض نور باز تولید شوند. این روشهای تکثیر از منبت سنتی هولوگرام های برجسته مسطح کمتر مناسب هستند اما مزیت بزرگ آنها افزایش کیفیت تصویر است. چنین هولوگرام هایی به دو صورت افقی و عمودی برابر با ایجاد حس بیشتر از واقع گرایی نمایش داده می شوند.

هولوگرام استریوگرام

این نوع هولوگرام یه هولوگرام دارای حرکت است و نحوه ی تشکیل آن بدین صورت است که از تصاویر متحرک در فریم های مختلف به صورت جداگانه بر روی سطوحی که به نور حساس هستند ثبت می شود . نورپردازی به هر یک از فریم ها با توجه به توانایی و حساسیت سطح می تواند افزایش یابد .

هولوگرام پالسی

برای تشکیل این نوع هولوگرام عملیات میانی که شامل تهیه ی هولوگرام اصلی و به دست آوردن فرم نیکلی می باشد حذف شده و لیزر را به صورت مستقیم به فتوپلیمر می تاباند . به خاطر اینکه لیزری که برای این عملیات استفاده می شود پالس نام دارند به آن هولوگرام پالسی می گویند .
مزیت این لیزر نسبت به سایر لیزر ها این است که می تواند در میلی ثانیه نور پردازی بیشتری کند .از این نوع برای عکاسی چهره بسیار استفاده می شود .

هولوگرام های شناسایی

از این نوع هولوگرام بیشتر بر روی کارت های شناسایی استفاده می شود واین هولوگرام ها شفاف هستند .این هولوگرام جنبه ی امنیتی و محافظتی دارد ، باعث افزایش طول عمر کارت می شود و از جعل کردن کارت ها جلوگیری می کند . به دو صورت می توان این هولوگرام را بر روی کارت های شماسایی نصب کرد یکی به صورت هات استمپ و یا چسباندن به شیوه ی معمولی .مزیتی که روش هات استمپ دارد امنیت بیشتر آن است .

هولوگرام های نوار چسبی

این نوع  برای مواردی که نیاز به امنیت بسیار بالا دارند استفاده می شود . موارد استفاده ی آن در پاکت نامه ها ، کارتن ها و جعبه ها است . وجود این نوار چسب به منزله ی اصل بودن ، آکبند بودن است .
بر روی این هولوگرام ها نوشته های بسیار ریزی وجود دارد که فقط با دستگاه های لیزر قابل خواندن است .این نوار چسب ها قابلیت این را دارند که از حالت نواری خارج شده و به برچسب تبدیل شوند . این کار به کمک دستگاه دایکات قابل انجام است .

هولوگرام دارای متن پنهان

برای ساختن این نوع هولوگرام قسمت هایی که دارای متن هستند به صورت شفاف بر روی یک شیشه ی مشکی قرار می گیرند و سپس آنها را در معرض لیزر قرار می دهند . این متن ها به دو صورت هستند یا قابل بازخوانی هستند . یک سری از متن ها فقط در زیر نور لیزر قابل خواندن هستند و نوع دوم که باید به کمک فیلم های decodefilm خوانده شوند

هولوگرام دو بعدی و سه بعدی

هولوگرام ساخته شده به این شیوه عمق بسیاری دارد چرا که این نوع هولوگرام دو لایه هستند ، در یک لایه هولوگرام دوبعدی که معمولا در لایه ی تحتانی قرار میگیرد و هولوگرام سه بعدی که در لایه ی فوقانی قرار می گیرد . برای افزایش امنیت این نوع هولوگرام انواع دیگر  مانند متن پنهان ، میکرونی و … می توانند قرار بگیرند .

هولوگرام جنبشی

بیشتر جنبه ی امنیتی دارد و برای تهیه ی آن از هولوگرام های دو بعدی ، سه بعدی استفاده می شود . اگر به این هولوگرام ها از زاویه های مختلف و به صورت پیوسته نورپردازی شود هولوگرام های جنبشی ساخته می شود .