معرفی انواع هولوگرام

هولوگرام ها دسته بندی های متفاوتی دارند و از لایه های مختلفی تشکیل می شوند . به برخی از دسته بندی های انواع آن هادر زیر اشاره می شود .
یک هولوگرام  از دو لایه ی اصلی به نام های لایه ی فوقانی و لایه ی زیرین ساخته می شود .این لایه ها بسته به انواع هولوگرام میتواند بیشتر شود .

هولوگرام استریوگرام

این نوع هولوگرام یه هولوگرام دارای حرکت است و نحوه ی تشکیل آن بدین صورت است که از تصاویر متحرک در فریم های مختلف به صورت جداگانه بر روی سطوحی که به نور حساس هستند ثبت می شود . نورپردازی به هر یک از فریم ها با توجه به توانایی و حساسیت سطح می تواند افزایش یابد .

هولوگرام پالسی

برای تشکیل این نوع هولوگرام عملیات میانی که شامل تهیه ی هولوگرام اصلی و به دست آوردن فرم نیکلی می باشد حذف شده و لیزر را به صورت مستقیم به فتوپلیمر می تاباند . به خاطر اینکه لیزری که برای این عملیات استفاده می شود پالس نام دارند به آن هولوگرام پالسی می گویند .
مزیت این لیزر نسبت به سایر لیزر ها این است که می تواند در میلی ثانیه نور پردازی بیشتری کند .از این نوع برای عکاسی چهره بسیار استفاده می شود .

هولوگرام های کارت PVC

یکی از پرکاربرد تربن انواع هولوگرام هولوگرام کارت پی وی سی می باشد که بیشتر بر روی کارت های شناسایی استفاده می شود واین هولوگرام ها شفاف هستند .این هولوگرام جنبه ی امنیتی و محافظتی دارد ، باعث افزایش طول عمر کارت می شود و از جعل کردن کارت ها جلوگیری می کند . به دو صورت می توان این هولوگرام را بر روی کارت های شماسایی نصب کرد یکی به صورت هات استمپ و یا چسباندن به شیوه ی معمولی .مزیتی که روش هات استمپ دارد امنیت بیشتر آن است .

هولوگرام های نوار چسبی

این نوع برای مواردی که نیاز به امنیت بسیار بالا دارند استفاده می شود . موارد استفاده ی آن در پاکت نامه ها ، کارتن ها و جعبه ها است . وجود این نوار چسب به منزله ی اصل بودن ، آکبند بودن است .
بر روی این هولوگرام ها نوشته های بسیار ریزی وجود دارد که فقط با دستگاه های لیزر قابل خواندن است .این نوار چسب ها قابلیت این را دارند که از حالت نواری خارج شده و به برچسب تبدیل شوند . این کار به کمک دستگاه دایکات قابل انجام است .

هولوگرام دارای متن پنهان

برای ساختن این نوع هولوگرام قسمت هایی که دارای متن هستند به صورت شفاف بر روی یک شیشه ی مشکی قرار می گیرند و سپس آنها را در معرض لیزر قرار می دهند . این متن ها به دو صورت هستند یا قابل بازخوانی هستند . یک سری از متن ها فقط در زیر نور لیزر قابل خواندن هستند و نوع دوم که باید به کمک فیلم های decodefilm خوانده شوند

هولوگرام دو بعدی و سه بعدی

یکی از انواع هولوگرام ، هولوگرام دو بعدی سه بعدی  است که عمق بسیاری دارد چرا که این نوع هولوگرام دو لایه هستند ، در یک لایه هولوگرام دوبعدی که معمولا در لایه ی تحتانی قرار میگیرد و هولوگرام سه بعدی که در لایه ی فوقانی قرار می گیرد . برای افزایش امنیت این نوع هولوگرام انواع دیگر مانند متن پنهان ، میکرونی و … می توانند قرار بگیرند .

هولوگرام جنبشی

بیشتر جنبه ی امنیتی دارد و برای تهیه ی آن از هولوگرام های دو بعدی ، سه بعدی استفاده می شود . اگر به این هولوگرام ها از زاویه های مختلف و به صورت پیوسته نورپردازی شود هولوگرام های جنبشی ساخته می شود .

هولوگرام های بازتابی

هولوگرام های بازتابی که در آن ها تصویر کاملا نزدیک به سطح مشاهده می شود از رایج ترین نوع هولوگرام در گالری ها به شمار می آید .این هولوگرام با یک نور سفید گرم شوند روشن می شود و سپس در یک زاویه ی دید متفاوت و دور به سمت دید بیننده قرار می گیرد .بنابراین این تصویر از نور بازتاب شده از هولوگرام حاصل می گردد .اخیرا این هولوگرام ها در رنگ ها ی متفاوت ساخته و نمایش داده می شوند و تصویر شان کاملا با شی اصلی متفاوت می باشد .اگر آینه یک شی باشد تصویر هولوگرافی حاصل از آن به صورت یک نور سفید است .اگر الماس یک شی باشد تصویر حاصل از آن درخشنده و به صورت جرقه خواهد بود .

هولوگرام های پراکنشی

یکی از انواع هولوگرام  ،هولوگرام های پراکنشی است که  معولا با یک لیزر که برای ثبت شان مورد استفاده قرار می گیرد ،مشاهده می شوند.این نور مستقیما از قسمت پشتی هولوگرام تابانده می شود و به چشم بیننده می رسد .تصاویر مجازی حاصل از این هولوگرام بسیار عمیق و تیز خواهد بود .برای مثال از میان یک هولوگرام کوچک که به صورت یک پنجره می باشد ،یک اتاق بزرگ با افراد بی شماری در آن مشاهده می گردد .اگر این هولوگرام به تکه های کوچکتر تقسیم شود هنوز تصویر کامل درهمان قسمت های کوچک قابل مشاهده است .بسته به موقعیت این تکه ها تصاویر متععد از زاویه دیدهای متفاوت قابل مشاهده است .

علاوه بر این اگر اشعه ی لیزری به قسمت پشتی هولوگرام تابانده شود تصویر اصلی بر روی یک سطح نزدیک به موقعیت اصلی تصویر نمایش داده می شود .

هولوگرام های برجسته

به منظور تولید انبوه هولوگرام برای کاربردهای امنیتی مانند تصویر عقاب بر روی کارت های ویزا یک الگوی تداخلی دو بعدی درون یک فویل پلاستیکی باریک چسبانده می شود .معمولا هولوگرام اصلی بر روی یک ماده ی مقاوم در برابر نور ثبت می گردد .این هولوگرام ها شیارهایی بر سطح خود دارند .سپس لایه ای از نیکل بر روی صفحه هولوگرام چسبانده می شود و لایی از متالیک را پدید می آورد .سپس این لایی بر روی غلتک قرار می گیرد تحت فشار و گرمای بالا این لایی هولوگرام را بر روی غلتک مشتمل مواد مشابه مایلار می چسباند .

هولوگرام های یکپارچه

یک هولوگرام پراکنشی و یا بازتابی از مجموعه ای از تصاویر شی که می تواند یک شخص زنده ،یک منظره ،گرافیک کامپیوتری و یا تصویر اشعه ی ایکس باشد .معمولا از شی مورد نظر از زاویه دیدهای متفاوت تصویر برداری می شود .هر یک از این تصاویر به وسیله ی یک لیزر بر روی صفحه ی ال سی دی روشن می گردد و به عنوان نوار باریک هولوگرافی در اشیا ثبت می گردند .تصویر بعدی در مجاور نوار ثبت می گردد تا تصویر نهایی هولوگرام کامل گردد .با مشاهده ی هولوگرام تکمیلی پیوندی ،چشم راست و چپ تصاویر را از زاویه دید های متفاوت مشاهده می کند .بنابراین یک تصویر برجسته از هولوگرام مشاهده می گردد اخیرا از دوربین های فیلم برداری برای ثبت اصلی تصاویر استفاده می شود که امکان تولید تصاویر از طریق نرم افزارهای کامپیوتری را می دهد .

هولوگرام های چند کاناله

با تغییر زاویه ی دید نور در هولوگرام ،صحنه های کاملا متفاوت مشاهده می گردد که پتانسیل های بسیاری برای حافظه های کامپیوتری عظیم دارند .

هولوگرام عادی

یکی از پرکاربردترین انواع هولوگرام که در مجموعه ی هولوگرام های سرد قرار میگیرد ، هولوگرام عادی می باشد . هولوگرام عادی با برداشته شدن از سطح خراب نمی شود ، در عوض یکی از ضعف هایی که این هولوگرام دارد ، در همه ی موارد امنیتی قابل استفاده نیست . بیشترین مورد استفاده آن برای محصولاتی است که تخریب هولوگرام در آنها از اهمیت چندانی برخوردار نیست . برچسب هولوگرام عمومی در تیراژ انبوه تولید می شود و قیمت آن مناسب است .

هولوگرام رنگی

برای تولید هولوگرام از فویل نقره ای استفاده می شود . همانگونه که برای چاپ مطالب کاغذ سفید مرسوم ترین موردی است که مورد استفاده قرار می گیرد ، فویل نقره ای نیز رایج ترین کاربرد را برای تولید هولوگرام دارد . اما در صورت نیاز به تولید هولوگرام در رنگ های دیگر نظیر طلایی ، قرمز و … شرکت بعد نگار ایرانیان امکان تولید انواع هولوگرام با زیر لایه های رنگی را دارد .

هولوگرام شفاف

در این نوع هولوگرام اطلاعات قابل مشاهده بوده و بیشتر برای زمانی که نیاز است اطلاعات توسط کاربر محصول رویت شود پیشنهاد می شود . این برچسب در دو نوع هولوگرام شفاف و نیمه شفاف تولید می شود و تمامی ویژگی های امنیتی را دارا می باشد . هولوگرام شفافی که به شیوه ی چاپ گرم تولید شده باشد به هیچ گونه قابلیت جدا شدن از محصول را ندارد . موارد کاربرد آن بیشتر در استناد امنیتی نظیر مثل چک ، اعتبار نامه ها ، اسناد دولتی ، کارتهای پرسنلی ، پایان نامه های تحصیلی و غیره از موارد کاربرد برچسبهای هولوگرام شفاف میباشد .

هولوگرام ضد سرقت

بارزترین ویژگی این نوع هولوگرام غیر قابل انتقال بودن آن است . در صورت سعی به جدا کردن آن از روی محصول دچار تخریب می شود . هولوگرام ضد سرقت در دو نوع رولی و برگه ای تولید می شود و موارد کاربرد آن بسیار وسیع می باشد .

هولوگرام چاپ گرم

اگر بخواهید هولوگرام پس از الصاق بر روی محصول به هیچ عنوان از آن جدا نشود به صورت چاپ گرم آن را تولید می کنند . به همین دلیل است که برای چسباندن این نوع هولوگرام از دستگاه های مخصوص استفاده می شود . این نوع برچسب یکی از انواع هولوگرام هایی است که از سطح امنیتی بسیار بالایی برخوردار است و استفاده از فویل های رنگی و شفاف در این هولوگرام مقدور می باشد .

هولوگرام اسکراچ

این  هولوگرام تمامی ویژگی های یک هولوگرام را دارد و قابلیت منحصر به فردی که دارد می تواند اطلاعات را به صورت موقت پوشش دهد . از جمله کاربرد های این برچسب در کارت های اعتباری ، کارت تلفن و اینترنت می باشد . این نوع برچسب هولوگرام به سادگی با خراش قابلیت دسترسی به اطلاعات را به شما می دهد .

نوار هولوگرام

موارد کاربرد این نوع  هولوگرام در بسته بندی کالا و پلمچ کردن آن است ، همانگونه که از نام آن پیدا است به صورت نوار می باشد . این نوار با باز کردن محصول تخریب شده و بدین ترتیب مشخص می شود که محصول پیش از این مورد استفاده قرار گرفته است یا خیر.

هولوگرام تلفیقی

همانگونه که از اسم آن مشخص است این نوع برچسب هولوگرام ترکیبی از نوار هولوگرام و انواع آلومینیوم ، کاغذ و پلیمر می باشد . نمونه های رایج آن Holo paper ، Holo cap ، Holo shrink label می باشد . Holo paper کاغذ چاپ شده ای است که در آن یک نوار هولوگرام به کار رفته است . تنوع این محصول بسیار بالا بوده و از امنیت قابل قبولی برخوردار است و بیشتر در صنعت دخانیات و صنایع دارویی از آن استفاده می شود .

هولوگرام با طرح های عمومی

یکی از مشخصه ها و مزیت های استفاده از قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن می باشد . این نوع هولوگرام قابلیت تولید در اشکال و رنگ های مختلف را دارد . معمولا برای مواقعی که سطح امنیت بالا مورد نظر نیست از این برچسب استفاده می شود .