ساخت هولوگرام به روش contact copy

ساخت هولوگرام به روش contact copy

ساخت هولوگرام به روش “contact copy”

 

ساخت هولوگرام  به روش ساده ،هولوگرام انعکاسی با نور سفید است.ما از روش “کپی تماسی”دفاع میکنیم،از این جهت که شما صفحه ی هولوگرافی را مستقیماً در مقابل شئ و در طول تابش،تکیه میدهید.تا زمانی که حرکت نسبی بین شئ و صفحه نباشد،به عایق سازی لرزش جداگانه نیازی نیست.

ساخت هولوگرام

 

 انتخاب و آماده سازی شئ برای ساخت هولوگرام

 

انتخاب و آماده سازی شئ امری حیاتی است:

(۱)باید از مواد جامد مانند چارک(quarter) یا دهسنتی ساخته شده باشد(نه مواد خزه دار یا پارچه ای).

(۲)باید در زمان روشن شدن با نور لیزر قرمز،روشن به نظر برسد.

(۳) نباید دچار حرکت و تغییر شکل شود.

اگر اولین باری است که هولوگرام میسازید،از انتخاب اشیائی که پارچهای یا خزهدار(fury)هستند اجتناب کنید(مانند teddy bears)،چون این اشیاء به سادگی تغییر شکل میدهند.همچنین از اشیاء پلاستیکی بزرگ استفاده نکنید،چون با کوچکترین تغییر دمایی دچار انبساط و انقباض میشوند(حتی از گرمای انگشت شما).برای رسیدن به بهترین نتیجه،از اشیاء فلزی یا پورسلین(ظروف چینی)استفاده کنید که به سادگی با نور لیزر روشن میشوند و از صفحات هولوگرافیک مانند سکه،بزرگتر نیستند.

اگر شکی در مورد حرکت بالقوه وجود دارد،شما میتوانید شئ را به چوب پایدار یا پلاتفرم فلزی بچسبانید،در جایی که هولوگرام قرار است ساخته شود.راه دیگر برای دمپ(خنثی)کردن حرکتها یا لرزشها این است که شئ را روی یک پد موس کامپیوتر یا حتی بهتر روی یک طبق از شن،نمک یا شکر قرار دهید(یا حتی کجاوه(litter)کوچک).

اگر شئ یا صفحه ی فیلم هولوگرافیک شما حتی یک هزارم اینچ در طول تابش دچار حرکت شود،احتمالاً هولوگرام شما به نتیجه ی مطلوب نخواهد رسید.پس از گذاشتن موسیقی،ایجاد نویز،راه رفتن،جریانات هوایی،لرزش کف،اشیاء نرم،تغییرات دمایی در شئ جلوگیری کنید.و نیز دیگر مواردی که فکر میکنید باعث لرزش و حرکت شود.

آماده سازی شئ برای ساخت هولوگرام

 

راهکارهای پردازشی شیمیایی و چیدمان طبقه های پردازشی که توسط دستورالعمل هایی که با کیت JD-4 یا JD-2 همراهی میشوند را آماده کنید.هرچند راهکارهای شیمیایی به عنوان ترمهای شیمیایی غیر فرار(volatile)در طول زمان ممکن است بخار شوند و باعث التهاب بینی و گلو شوند.از مواد شیمیایی در محیط های تهویه شده استفاده کنید.

داشتن یک محیط کاملاً تاریک لزومی ندارد.ولی،اتاق باید به طور کارآمدی تاریک باشد به شکلی که شخص نتواند در آن کتاب بخواند.در صورت لزوم از یک چراغ شب استفاده کنید تا بتوانید در نزدیکی آن جا راه بروید.از تاباندن هر گونه نور مستقیم به هولوگرام جلوگیری کنید،مثلاً چراغ شب را زیر میز قرار دهید.

 ساخت هولوگرام انعکاسی

حالا،زمان این است که هولوگرام بسازید.با دقت این مراحل را دنبال کنید تا لیزر را برای تابش به هولوگرام،تنظیم کنید.

۱٫لیزر را در حالت نگهدارنده(holder)قرار دهید تا پرتو به صورت افقی بتابد.

۲٫شئ را در فاصله ی ۳۵ تا ۴۰ سانتی لیزر قرار دهید.

۳٫یک کارت سفید در پشت لیزر قرار دهید و در حالی که به سایه ی روی کارت نگاه میکنید،لیزر را تنظیم کنید.موقعیت لیزر را تنظیم کنید تا وقتی که شئ به صورت بهینه ای روشن شود.سپس کارت سفید را بردارید.

۴٫از یک apaque carboard (غیر شفاف)نزدیک لیزر استفاده کنید تا از رسیدن نور به شئ جلوگیری کنید.این،مانند یک حائل دوربین عمل میکند.

۵٫یک صفحه ی هولوگرافیک را از ظرفش(container) بردارید(در تاریکترین بخش اتاق)و ظرف را ببندید.

۶٫صفحه ی هولوگرافیک را روی شئ تکیه دهید،مطمئن شوید که دچار لغزش و حرکت نمیشود؛شیرابه(emulsion)یا طرف چسبناک(sticky side) باید شئ را لمس کند.

۷٫ده ثانیه به شئ اجازه دهید تا تنظیم شود و از همه ی افراد حاضر در اتاق بخواهید که تکان نخورند.

۸٫حالا،حائل را به آرامی از روی میز بلند کنید،در حالی که هنوز نور لیزر را بلاک کردهاید و دو ثانیه برای فروکش کردن لرزش صبر کنید.

۹٫سپس حائل را به کلی بردارید تا صفحه ی هولوگرافیک و شئ به مدت ده ثانیه مورد تابش قرار گیرند(حد اقل ۵ ثانیه،بیشتر از آن تا سقف ۴۰ ثانیه هم مناسب است).سپس،دوباره نور را بلاک کنید.

۱۰٫در آخر،صفحه ی هولوگرافیک مورد تابش را بر اساس دستورالعملهای که همراه JD-4 یا JD-2 می آیند(در صورتی که از صفحات PFG-01 یا ورقه های فیلم استفاده میکنید)را پردازش کنید.

۱۱٫به صورت اختیاری،صفحه ی هولوگرافیک خود را در یک (solution of photoflo)برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه قرار دهید.Photoflo یک مأمور خیس کننده است که باعث میشود هولوگرام شما تمیز و تمیزتر شود.این کار رگه ها و لکه ها را کاهش می دهد و باعث میشود پروسه ی خشک شدن سریعتر و یکنواخت تر شود.در حالی که برای ساخت هولوگرام به فوتوفلو نیاز نیست،ولی کمک میکند که بهتر به نظر برسند.

ساخت هولوگرام

انواع هولوگرام 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *