روش های آزمایشگاهی ساخت هولوگرام

در این قسمت روش های آزمایشگاهی ساخت هولوگرام به گونه ای تنظیم می گردد که روش های ساده را با استفاده از تجهیزان ساده به کار بریم .هزینه ی پایین  تجهیزات ساخت هولوگرام سبب گردیده است تا بسیاری از این روش ها در محیط خانه صورت پذیرد .

هولوگرافی الکترودی

تمامی این آزمایش ها برای ساخت هولوگرام به یک لیزر و مواد شیمیایی برای پردازش آن نیاز دارد .در بخش یک هولوگرافی الکترودی لیزر از لیزرهای دسته  ی IIIبدون استفاده از لنزهای موازی کننده بهره می گیرد و از آن به عنوان یک اشاره گر نام می برد.دانش آموزان امکان انجام این آزمایش را در محیط منزل دارند .در بخش دوم در قسمت های هولوگرافی های پیشرفته به یک آموزگار متخصص در این امور نیاز است .

همیشه نکات ایمنی مربوط به لیزر و مواد شیمیایی در روش های آزمایشگاهی ساخت هولوگرام  را در نظر بگیرید .معمولا آموزگار ماده ی ظهور و محلول رنگ زدا را با یکدیگر ترکیب  می کند .هولوگرافی فوتوشیمی با تحقیقات مداوم و پیشرفت های قابل توجه تغییر پیدا خواهد کرد .

همین طور صفحات هولوگرافی و نوار با گذشت زمان تغییر پیدا می کنند .از آن ها مطابق با دستورالعمل ها بهره بگیرید .زمان در معرض نور قرار دهی و طرح پردازشی مطلوب در نظر گرفته شده اند.

روش های آزمایشگاهی ساخت هولوگرام

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت هولوگرام

انواع هولوگرام  در محیط تاریک و به دور از هوا ،ارتعاشات و صدا ساخته می شوند .به دلیل حساسیت پایین مواد ثبت کننده امکان مشاهده ی هولوگرام با اندک نور بعد از سازگاری نور امکان پذیر است .برای دستیابی به این مهم حباب نور سبز بیست و پنج وات را در یک لامپ استفاده کنید.لامپ را در زیر یک میز قرار دهید و روی آن را با یک فویل  آلومینیوم بپوشانید و آن را به سمت کف قرار دهید .اجازه ندهید نور مستقیم سیسداشته می شوند تم هولوگرافی را روشن کند .

نحوه ساخت هولوگرام

پنجره های اتاق را با صفحات پلاستیکی مشکی بپوشانید .نور اندکی پس از سازگاری با محیط تاریک دید اندکی را به وجود می آورد .در صورت هر گونه شک صفحه ی هولوگرافی را بر روی میز و در معرض نور کافی به مدت ده دقیقه قرار دهید .در صورت هر گونه تاریکی آن را با نور کافی روشن نمایید .

هولوگرام باریک

جریان آب نیز مطلوب است اما لازم نیست .یک سینی بزرگ از آب برای آبکشی هولوگرام مورد نظر کافی است .سینی های بزرگ به دلیل اینکه امکان بررسی را فراهم می آورد مناسب تر اند .از سینی های شیشه ای که بر روی کاغذهای سفید قرار گرفته شده اند نیز می توان استفاده کرد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *