هولوگرافی و هولوگرافیک

هولوگرافی ثبت یک تصویر طی یک فرآیند پیچیده نوری است که معمولا بوسیله نور لیزر از طریق دو فرآیند انکسار و تداخل نور بوجود می آید .

 یا می توان گفت هولوگرافی روشی است که با استفاده از روش های تداخل سنجی انجام میگیرد . به همین علت تصویر تشکیل شده با روش هولوگرافی  به صورت سه بعدی  می باشد . بنابراین میتوانیم مکان خود را تغییر دهیم و پرسپکتیو های مختلف از تصویر را ببینیم .یا میتوانیم در فاصله های مختلف عمل کانونی کردن را انجام دهیم .

تاریخچه هولوگرافی

 دنیس گابور  پدید آورنده علم هولوگرافی است. او در سال ۱۹۴۷ میلادی در حالی که در زمینه افزایش دقت میکروسکوپ های الکترونی فعالیت می نمود موفق به انجام این کشف مهم شد و در سال ۱۹۷۱ مفتخر به دریافت جایزه نوبل فیزیک گردید. یافته های وی  تا اوایل سال ۱۹۶۰ یعنی زمان اختراع نور لیزر به تعویق افتاد. چرا که منبع نور لازم برای ثبت هولوگرافی، باید نوری منسجم، با ویژگی های ثابت باشد تا ثبت تصویر به طور موثر انجام شود.  پس از گابور دو محقق  از ایالات متحده آمریکا و یک محقق از روسیه بطور مستقل از یکدیگر روش های دیگری را با بهره گیری از نور لیزر در ساخت هولوگرام به شکل امروزی کشف  نمودند.

 فرآیند هولوگرافی

فرایند هولوگرافی بدین صورت است که نور لیزر توسط ابزار ویژه جداکننده ای به دو پرتو نور تقسیم میگردد ، یک پرتو توسط آینه به سمت صفحه ثبت منتقل می شود که به آن پرتو مرجع می گوئیم و پرتوی دیگر که پرتو شی می باشد توسط آینه هدایت و پس از تابش به جسم مورد نظر جهت ثبت تصویر به سمت صفحه حساس به نور یا فیلم  هدایت می شود .

روش ثبت هولوگرافی
وقتی پرتوهای تابیده شده از شیئ به صفحه ی عکاسی بر خورد میکنند در همین زمان با استفاده از یک منبع نور نقطه ای یا لیزر نیز به صفحه ی عکاسی پرتوهایی تابانده میشود . بر آیند تداخل این دو موج باعث تبدیل فیلم عکاسی به یک هولوگرام از شیئ میشود که میتوان آن رابه صورت سه بعدی و همه جانبه دید. البته بعد از تابش موج بازسازی به فیلم عکاسی . پس از تابش موج بازسازی دو تصویر تشکیل میشود : یکی مجازی و سه بعدی که میتوانیم همه جانبه آن را ببینیم و تقریبا مثل خود شیئ است . و یکی حقیقی که می توان از آن عکس گرفت .
کاربرد های هولوگرافی

از کاربردهای مهم هولوگرافی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

مهندسی پزشکی، کاربردهای انتشار نور، مهندسی ابزار های فوتونیک، تکنولوژی های پیش رفته نساجی، تکنولوژی کریستال مایع، تکنولوژی های نمایشی و تبلیغاتی، تکنولوژی ارتباط از راه دور و ارائه چندین کنفرانس در آن واحد به چندین جای مختلف و …

 هولوگرافی