هولوگرام پراکنشی

هولوگرام پراکنشی به چهار دسته هولوگرام های بدون آینه ، هولوگرام های با آینه ، هولوگرام های پراکنشی چند شکافه و  هولوگرام پراکنشی دو شی تقسیم می شود

 

هولوگرام پراکنشی

هولوگرام های پراکنشی بدون آینه

ملزومات نام برده شده آ نیز برای هولوگرام پراکنشی نیز به کار برده می شود .علاوه بر این به یک سطح نگه دارنده ی تک ایستا نیز نیاز داریم .روش های توصیف شده در قسمت قبل را نیز در این نوع هولوگرام به کار ببرید .به جای یک شی دو پیچ بلند در قسمت بالا با فاصله ی کمتر از پهنای هولوپلیت نصب کنید .پیچ ها را رنگ مشکی کنید

آ.در شکل 19-10 سیستم ترتیب وضع نمایش داده شده است .لیزر الکترودی پنج سانتی متر بالاتر از میز نوری با یک اشعه که به صورت افقی تابانده می شود قرار گرفته شده است .یک قسمت از اشعه شی و یا اشیا را روشن می کند وقسمت دیگر به صورت اشعه ی مرجع غمل می کند .

ب.اشعه را با یک دریچه مسدود کنید و نور اتاق را خاموش کنید و در قسمت نگهدارنده ی سطح تک ایستا یک هولوپلیت به صورت عمودی بر خلاف پیچ های سیاه در صورتی که قسمت چسبان شی به سمت شی است را قرار دهید .در حدود ده ثانیه صبر کنید .

پ.دریچه را بردارید و در حدود سی ثانیه آن را در معرض نور قرار دهید .توجه:اگر هوا در سیستم تان وجود دارد در حدود سی ثانیه نیاز دارید تا یک جعبه ی بزرگ در کل سیستم در طول زمان نور دهی قرار دهید .

ت:قبل از انجام هر گونه کاری آن را خشک و ظاهر کنید .

ج:این هولوگرام را می بایست با یک لیزر نوری مشاهده کنید .برای انجام این کار بعد از تکمیل هولوگرام آن را بر روی سطح مشکی قرار دهید .شی را بپوشانید یا بردارید واز میان هولوگرام به شی نگاهی بیندازید .در صورت وجود شی تصویر مجازی آن مشاهده می شود .

چ:برای مشاهده ی تصویر واقعی :

-هولوگرام تکمیل شده را در موقعیتی که قبلا قرار داشت ،بگذارید .

-شی را بردارید و به جای آن یک صفحه ی سفید عمودی که در روبروی هولوگرام است قراردهید .

-اتاق را تاریک کنید و یک اشعه ی لیزر موازی در مرکز هولوگرام که در حدود 180 درجه ی اشعه ی مرجع اصلی می باشد که در جهت پشتی الکترودهای لیزری که برای ساخت هولوگرام مورد استفاده قرار می گیرد ،بتابانید .

تمام راه های نوری تعویض می گردند و یک تصویردو بعدی از شی ظاهر می گردد .اشعه ی لیزر را به مکانی دورتر از هولوگرام انتقال دهید و نمای متغیر تصویر را مشاهده کنید .

هولوگرام پراکنشی

هولوگرام های پراکنشی با یک آینه

به یاد داشته باشید تمامی اجسام در هولوگرام ذکر شده از پهلو روشن می گردند .برای روشن کردن از قسمت جلو باید یک سطح آینه ای به آن بیفزاییم .

ملزومات :تمامی مواردی که در بالا ذکر شده به علاوه ی یک آینه ی تخت از ملزومات این هولوگرام می باشد .این آینه را در قسمت عمودی که پشت آن بایک چسب داغ به شبکه ی از فلز یا چوب چسبانده شده است ،قرار دهید .هم چنین قسمت تحتانی آینه را به میزان ارتفاع شی و یا نگهدارنده ی سطح بالا ببرید .

عملکرد :

عملکرد این هولوگرام نیز مانند سایر نمونه های قبلی است .اما از ترتیب شرح داده شده در شکل 20-10 استفاده کنید .توجه کنید که موج به شکل مقوای مشکی نیاز به مسدود کردن نور لیزر از در معرض قرار گیری از سمت پشتی دارد .برای نمایش تصویر واقعی بر روی صفحه ی نمایش قسمت پشتی هولوگرام را در سمت پشت نگهدارنده ی سطح قرار دهید و نور لیزر از قسمت پشت باز درون    هولوگرام به درون آینه به گونه ای بتابانید که اشعه به الکترود لیزری برخورد کند .بر روی صفحه ی قرار گرفته شده در موقعیت شی تصویر واقعی تشکیل می شود .

هولوگرام پراکنشی

هولوگرام های پراکنشی چند شکافه

از نمادهای زیر در منحنی مرتبط به آزمایشات باقی مانده آمده است :

توجه:لنزهایی که با یک سوراخچه همراه باشند فیلتر فضایی نامیده می شوند .

شکل 22-10 نمایه ای برای ساخت هولوگرام  پراکنشی با کیفیت است.عملکرد آن معمولی است وبرای سایر آزمایش های باقی مانده نیز صدق می کند .

آ:اجزای نشان داده شده در شکل 22-10 را جز برای فیلتر فرانمایی L1,SوL2,Sرا طرح نمایید.

ب:راه های نوری را با استفاده از یک سیم متوازن کنید .آن را ازموچج شکاف دهنده ی bsآغاز کنید ومسافت کلی از bsتاm2تا hرا اندازه گیری کنید .با به حرکت درآوردن آینه ی m2به اندازه ی 2 الی 3 سانتی متر راه را متوازن سازید .

پ:دو اشعه از امواج را با قرار دادن فیلترهای فضایی گسترش دهید .اشعه ی مرجع می بایست هولوپلیت را بپوشاند .اشعه ی امواج باید شی را روشن نگه دارد .

ت:ایجاد مانع :از هولوپلیت نور منتشر شده از هر جای دیگر به جز شی را مشاهده کنید .تمامی نورها را با از استفاده از یک کاغذ مقوایی ببندید .

ث:میزان شدت دو موج ناگهانی بر روی هولوپلیت با قدرت سنج و با قرار دادن مقیاس سنج بر سر راه هولوپلیت ببندید .نور انتشار یافته از اشعه ی جسم را ببندید میزان شدت اشعه ی مرجع به اشعه ی شی را با دو به کار گیری دو روش تنظیم کنید .1)از یک شکاف دهنده ی متغیر استفاده کنید .2)لنزهای گسترش دهنده ی امواج را به طور مناسب در امتداد مسیر امواج به حرکت در آورید .

ج:زمان در معرض قرار دهی نور را تعیین کنید.

چ:اکنون هولوگرام را ظاهر کنید.

اگر نوردهی مطلوب از شی مورد نظر است یک شیشه تخت می بایست در میان شی و آینه ی m3قرار گیرد .از برخورد هر گونه نور مستقیم به منبع h جلوگیری کنید.

هولوگرام پراکنشی دو شی

در شکل 23-10 نمایه ای برای روشن کردن شی با دو اشعه را نشان می دهد .این مسئل سبب نوردهی هنرمندانه در میان شکاف دهنده ی اشعه ،فیلتر فضایی و آینه می گردد .نوردهی مطلوب با شیشه ی مسطح نیز امکان پذیر است .

راه اشعه از اشعه ی افزوده شده می بایست با آغاز از اشعه ی شکاف دهنده ی BS1متعادل سازی شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *