پیشرفت در فناوری هولوگرافی

پیشرفت در فناوری هولوگرافی

پیشرفت درفناوری هولوگرافی

در دهه های گذشته هولوگرام ها به طور گسترده ای بر روی صفحه ی نمایش دیده شده اند . بر روی فیلم های علمی تخیلی و تلوزیونی نیز همینطور : جنگ ستارگان , پیشتازان ستاره. هولودک معروف در پیشتازان ستاره از انواع ستاره های فدراسیون استفاده شد و زمانی که کسی مجبور به بازدید از بیمار به عنوان بخشی از برنامه هولوگرام اورژانس پزشکی بودند بیشتر دیده شد.یک تصویر سه بعدی با وضوح بالا از کسی که ناگهان ظاهر میشد اما آن نیز چیزی بود که شما میتوانید با آن تعامل داشته و سوال کنید .
در فیلم جنگ ستارگان نوع مشابهی از فناوری هولوگرافی وجود داشت (معمولا از نوع خاصی از دستگاه دستی پیش بینی شده) از نمونه های محبوب در این زمینه R2D2میباشد که تصویر سه بعدی از شاهزاده لایحه را برای کمک از اوبی وان کنونی پردازش کرد. هالیوود این نوع فناوری را آسان میکند .

 فناوری هولوگرافی

هولوگرام قابل لمس

اما در دنیای واقعی فناوری هولوگرافی معمولا به طرح های نسبتا ابتدایی منجر میشود . در این زمینه ما روش های مختلفی را تجربه نمودیم که برخی موفق و برخی ناموفق بودند . در ماه جولای یک تیم در دانشگاه توکیو از اولین گروه هایی بودند که موفق به ایجاد یک سیستم هولوگرام قابل لمس شدند . برای مثال اگر هولوگرامی از یک توپ قرمزکوچک داشته باشید میتوانید اساسا با آن ارتباط برقرار کنید . یعنی آن توپ نزدیک شدن و دور شدن از دست شما را حس میکند . هنگامی این فناوری برای اولین بار سروصدا کرد, با نسخه ی اولیه از رابطه ی دسک تاپ رایانه هولوگرافی تحت (گزارش اقلیت) مقایسه شد . اما در حال حاضر یکی دیگر از پیشرفت های عمده در فناوری هولوگرافی ,سرفصل هاست . دستگاه جدیدی ایجاد شده است که میتواند تصاویر سه بعدی را در زمانی اندک منتقل کند . این میتواند پیشرفت های عمده ای را درفناوری های تلوزیون هولوگرافی ایجاد کند . به عنوان مثال من میتوانستم به راحتی سخنرانی در توکیو را در خانه ی خودم انجام دهم . یک تصویر سه بعدی با وضوح بالا به اندازه ی کامل بدن من میتواند بر روی صحنه , روبه روی مخاطبان به طور زنده با بیش از ۶۰۰۰ مایل فاصله قرار بگیرد . اگر شما با کار همکار من ری کورزویل آشنایی دارید , ممکن است متوجه شده باشید که او گاهی اوقات سخنرانی های مجازی ای را ارائه میدهد که در آن یک تصویر سه بعدی از او به یک پدیده ی ویژه تبدیل میشود . این سیستم حضورو غیاب تلوزیونی که توسط teleportec طراحی شده است باید دارای دو سیستم در حال اجرا باشد .یکی در دفتر ری (همکارم) و دیگری در جایگاه مخصوص که تصویر را نمایش میدهد تا در زمان واقعی سخنرانی کند و با دیگر مخاطبین ارتباط بر قرار کند . او حتی میتواند با دانش آموزان ارتباط چشمی برقرار کند . (تصویر زیر : کنفرانس ری کورزویل با استفاده از فناوری ویدیویی teleportec )

 فناوری هولوگرافی

 

سریع ترین هولوگرام حرکتی سه بعدی

اما اکنون یک گروه کوچک از محققان دانشگاه آریزونا سریع ترین هولوگرام حرکتی سه بعدی را به نمایش گذاشتند . چیزی که آن را نسبت به آواتار در تئاتر سه بعدی متمایز میکند عینک است . این گروه از محققان موفق به نمایش یک صفحه نمایش هستند که تصاویری را ارائه میدهد که بدون استفاده از عینک سه بعدی از همه طرف قابل نمایش است . آنان این کار را با استفاده از یک دوربین ۱۶ مگاپیکسلی انجام دادند که قادر است یک تصویر ۴۵ درجه ای سه بعدی ایجاد کند . هر دوربین مشغول به گرفتن عکس فوری از تمام زوایاست ( ۳۶۰ درجه ) .هرچه دوربین های بیشتری مورد استفاده قرارگیرند ,تصویر وضوح بیشتری خواهد داشت . در گذشته همیشه با مسائل مربوط به میزان بازخوانی تصویر مواجه بودیم . نسخه ی قبلی این گروه تنها توانست در هر چهار دقیقه یک تصویر ارائه دهد . به لطف نوع خاصی از مواد فتوای فانتزی بر روی صحنه نمایش که به طورشیمیایی به لیزر های موجود که برای ایحاد تصویر هولوگرافی واکنش نشان میدهند , این سیستم جدید حدود دو ثانیه تجدید میکند . تمامی تصاویری که از هر یک از دوربین ها ضبط میشود با استفاده از پرتو های لیزری سریع به مشاهده کننده فرستاده میشود و پس از آن پیکسل های هولوگرافی ایجاد میشود(hogels) که بر روی پلیمر انعکاسی عکس مشخص میشود . همانند هر پیشرفت دیگری در فن آوری پیش از اینکه بخواهد به بازار عرضه شود , زمان زیادی صرف پیشبرد آن میشود . اما به نظر می رسد که ما نباید بیش از حد صبر کنیم . سیستم کنونی تنها در یک رنگ نمایش داده میشود . اما در دانشگاه ها گفته میشود که شاید در دهه ی دیگر صفحه نمایش تلوزیون های هولوگرافی قابل فروش تجاری بتواند به بازار عرضه شود . برنامه های کاربردی برای چنین سیستمی میتواند اساسا زندگی روزمره ما را تغییر دهد .ناصر پیغمبری ,محقق اصلی این توسعه , میگوید:این میتواند در برخی از صنایع نوعی تغییرات بازی باشد .
وی همچنین افزود : اولین چیزی که به ذهن خطور میکند نمایش محصولات است و اینکه به محصولات این توانایی را دهیم که به طور سه بعدی دیده شوند قبل از این که برای اینکار هزینه ای صرف شود . به عنوان مثال آن میتواند چشم انداز غوطه وراز افراد در نمای داخلی تزئینات سوییت و یا هتل ها باشد . برخی دیگر از برنامه های کاربردی میتواند شامل درمان از راه دور ,فناوری سه بعدی نقشه برداری,سرگرمی,هدایت از راه دو درحین شرایط اضطراری, کنفرانس ویدیویی از راه دور و تولید و دیگر چیزها باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *